O sile pomocy, czyli konferencja szkoleniowa „Dzień dawcy szpiku”
11 listopada 2021Pielęgniarstwo zadomowiło się w PANS, a wraz z nim do kalendarza uczelnianych imprez dodaliśmy te o charakterze medyczno-społecznym. Nie tylko edukujemy na tej płaszczyźnie, ale dajemy szansę na działanie, poprzez włączanie uczestników spotkań w akcje pomocowe.
Wczorajsze wydarzenie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej również miało wymiar praktyczny i edukacyjny. Kampanię informacyjną połączoną z rejestracją dawców szpiku otworzył rektor – dr Paweł Trefler, prof. PANS. Uczelnię w organizacji spotkania wspomagał Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelinek” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Konferencję szkoleniową rozpoczął doktor Marek Wołoszyn z rzeszowskiego CKiK, który wyjaśnił warunki rejestracji: „jest to wypełnienie ankiety, wywiad lekarski, oddanie próbki krwi, co w sumie zajmuje tylko kilkanaście minut”, a następnie udał się do punktu przygotowanego na tę okazję i przez kilka godzin czuwał „na posterunku”, aby pozyskiwać kolejnych potencjalnych dawców.
O kwestie merytoryczne zadbała dr Agnieszka Żmijewska – koordynator transplantacyjny Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, objaśniając m.in. – czym tak właściwie jest szpik kostny, jak przez lata wyglądała historia przeszczepień, jakie zdolności ma komórka macierzysta… Poznaliśmy także statystyki. Liczba chętnych do niesienia pomocy z roku na rok wzrasta, nasz polski rejestr pod względem liczby dawców szpiku znajduje się na 3. miejscu w Europie i 5. na świecie. Chociaż wynik ten robi wrażenie, to nie można powiedzieć, że liczba potencjalnych dawców jest wystarczająca, dlatego tak ważne jest rozwiewanie wątpliwości, obalanie mitów i zachęcanie do rejestracji. A do tej może przystąpić każda osoba, która znajduje się w przedziale wiekowym 18-60 lat, ma ogólny dobry stan zdrowia oraz… przemyślała swoją decyzję. Nie zabrakło ciekawostek, które warto zapamiętać! – pierwszego w Polsce udanego przeszczepu szpiku kostnego dokonał zespół, którego szefem był prof. Wiesław Jędrzejczak, z kolei John B. Gurdon oraz Shinya Yamanaka w 2012 roku otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycia dotyczące komórek macierzystych. Pani prelegent podsumowała swoje wystąpienie słowami otuchy: „nauka daje nieograniczone możliwości!”.
W trakcie wydarzenia coraz więcej osób decydowało się na zgłoszenie do rejestru, a na tych, którzy czuli jeszcze niepewność, wpłynął student Uniwersytetu Rzeszowskiego – Pan Michał Zajdel, który podzielił się ze słuchaczami swoim świadectwem. Mogliśmy nie tylko posłuchać krok po kroku, jak przebiegały wydarzenia, od momentu telefonu z fundacji, po dzień pobrania szpiku. Zdjęcia, na których uśmiechnięty Pan Michał dzieli się sobą ze swoim bliźniakiem genetycznym dodawały otuchy, a słowa „każda próba jest cenna – na wagę złota” wybrzmiały bardzo mocno. Autopsja przemawia do nas najbardziej, co pokazała ilość pytań skierowana do naszego gościa. Najwięcej z nich dotyczyło strachu i wątpliwości, ale Pan Michał stwierdził stanowczo: „po prostu czułem, że to mój obowiązek i wiedziałem, że muszę pomóc”.
Prorektor ds. rozwoju i współpracy – dr Sławomir Solecki podziękował za „dużą porcję informacji i pozytywnej energii”, wyrażając radość z „kolejnej inicjatywy, którą dzielimy się na forum ogólnopolskim”. PANS, jako Uczelnia Społecznie Odpowiedzialna (więcej TUTAJ) swoimi działaniami przyczynia się do kształtowania wartości i postaw społeczeństwa obywatelskiego, pobudzania życia lokalnego, m.in. właśnie takimi inicjatywami, jak ta w przemyskim muzem.
Chwilę później zrobiło się magicznie i nastrojowo, nie zabrkło gęsiej skórki i łez wzruszenia… Za co odpowiedzialne są studentki pielęgniarstwa Emilia Skrabut oraz Julia Franczak – dobrany przez nie repertuar był strzałem w 10! Panie zaprezentowały utwory „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego, „Biegnij przed siebie” Anny Wyszkoni, „Jeszcze w zielone gamy” w interpretacji Darii Zawiałow. A zrobiły to w takim stylu, że nie obyło się bez bisów!
Ostatnie słowa należały do Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych i Ochrony Zdrowia – dr. hab. Marka Delonga, prof. PANS, który skierował słowa podziękowania do każdego, kto dołożył swoją cegiełkę do realizacji tak ważnego wydarzenia.
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Kamil Krukiewicz