„Razem zmieniamy Przemyśl” – projekty PANS oficjalnie zainicjowane
3 lutego 2022
W ubiegłym roku PANS rozpoczęła współpracę z Urzędem Miejskim w Przemyślu nad tworzeniem koncepcji oraz opracowaniem wniosku o dofinansowanie projektu „Razem zmieniamy Przemyśl” w ramach Programu Rozwój Lokalny finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Zwieńczeniem wspólnych prac było uzyskanie przez projekt dofinansowania z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz podpisanie umowy partnerskiej z Gminą Miejską Przemyśl w dniu 10 grudnia 2021 r. (więcej informacji można przeczytać tutaj: https://pansp.pl/pl/pwsw-w-miejskim-projekcie-razem-zmieniamy-przemysl/)
Nasza obecność w charakterze Partnera we wspólnej inicjatywie z Urzędem Miejskim w Przemyślu to potwierdzenie aktywnej realizacji misji Uczelni, jaką jest m.in. współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Do realizacji tego celu wykorzystane zostaną trzy spośród kilku przedsięwzięć zgłoszonych przez Dział Rozwoju i Współpracy PANS.
W poniedziałek 1 lutego 2022 r. Rektor Uczelni – dr Paweł Trefler, prof. PANS, wraz z dyrektorami instytutów – dr. hab. Markiem Delongiem, prof. PANS (Instytut Nauk Społecznych i Ochrony Zdrowia) i dr inż. Wiolettą Tomaszewską-Górecką (Instytut Nauk Technicznych), w obecności dr. Sławomira Soleckiego – Prorektora ds. rozwoju i współpracy a zarazem inicjatora projektu z ramienia Uczelni oraz pracowników dydaktycznych, oficjalnie podpisali przyjęcie do realizacji dwóch przedsięwzięć w ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”.
Jak będzie zmieniała się Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, a w konsekwencji miasto?
Zawodowcy w mundurach. Popularyzacja ścieżki zawodowej związanej z obronnością, bezpieczeństwem wewnętrznym i zarządzaniem kryzysowym wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych Miasta Przemyśla
Przedsięwzięcie ma charakter promocyjno-edukacyjny i jest skierowane do młodzieży przemyskich szkół ponadpodstawowych. Stanowi kompleksowe rozwiązanie mające na celu rozwój zainteresowań i ukierunkowanie w zakresie ścieżki kariery w instytucjach mundurowych i służbach państwowych.
„Zawodowcy w mundurach” to cykl spotkań uczniów szkół ponadpodstawowych z przedstawicielami służb mundurowych, w ramach których będzie prezentowana problematyka kariery zawodowej w służbach mundurowych. Spotkania będę odbywać się w PWSW, a także w ramach zorganizowanych wizyt w instytucjach związanych z obronnością i bezpieczeństwem publicznym. Wzbogaceniem spotkań będę zajęcia ruchowe w terenie, zajęcia sportowe w hali sportowej, na strzelnicy, prowadzone przez specjalistów z ww. służb. Zajęcia sportowe będę realizować program zbliżony do wymogów stawianych kandydatom do zatrudniania w służbach mundurowych.
Przedsięwzięcie składa się z jednej edycji w r. szk. 2022/2023. Dzięki różnorodnemu i profesjonalnemu ukazywaniu specyfiki pracy i służby w zawodach związanych z bezpieczeństwem, uczniowie rozwijają swoje zainteresowania i dojrzewają do podjęcia kluczowej z punktu widzenia kariery zawodowej decyzji o wyborze kierunku studiów i podjęciu pracy w jednej ze służb mundurowych.
Projekt ma na celu promocję zatrudnienia w instytucjach mundurowych, a także promocję kierunków związanych z bezpieczeństwem prowadzonych w PANS i podejmowanie studiów na kierunkach tj.: Bezpieczeństwo transgraniczne (I stopień, licencjackie) i Stosunki transgraniczne (II stopień, magisterskie).
Odbiorcami (beneficjentami) projektu są uczniowie przemyskich szkół ponadpodstawowych (w pewnym stopniu także ostatnich klas szkół podstawowych) zaś głównymi interesariuszami oprócz PANS zainteresowanej podejmowaniem studiów na kierunkach związanych z bezpieczeństwem, także instytucje mundurowe zgłaszające coraz większe potrzeby zatrudnieniowe w związku z niekorzystnymi procesami demograficznymi (starzenie się kadry, niż demograficzny, ujemne saldo migracji itp.)
Partnerem PANS w realizacji przedsięwzięcia jest Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, zaś organizacjami wspierającymi: Policja, Straż Graniczna, Staż Pożarna, Wojsko Polskie i inne przemyskie służby mundurowe.
Akademia programowania informatycznego. PANS w Przemyślu jako akcelerator kompetencji informatycznych uczniów przemyskich szkół ponadpodstawowych
Akademia programowania informatycznego (API) to przedsięwzięcie adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych Przemyśla, które stanowi formę merytorycznej opieki nad uzdolnioną informatycznie młodzieżą. Przedsięwzięcie obejmuje realizację dwóch edycji konkursu informatycznego PANS oraz Akademii Programowania Informatycznego dla uczniów przemyskich szkół ponadpodstawowych (w roku 2022 i 2023)
Celem działań w ramach API jest rozwój zainteresowań i wybór ścieżki kariery zgodnej z aspiracjami edukacyjno-zawodowymi osób uczestniczących z API, oraz dostarczanie pracodawcom związanym z przemyską gospodarką specjalistów, wyposażonych w najbardziej poszukiwane przez działających lokalnie pracodawców kompetencje informatyczne (fachowe) wzbogacone o kompetencje społeczne (interpersonalne, samoorganizacyjne). Akademia Programowania Informatycznego PANS ma również na celu wypromowanie kierunków informatycznych prowadzonych w PANS wśród uczniów szkół ponadpodstawowych Przemyśla. PANS dostosowując ofertę kształcenia do potrzeb lokalnej gospodarki i rynku pracy sukcesywnie buduje infrastrukturę dydaktyczną, rozszerza współpracę z podmiotami branży ITC w regionie i w kraju, jak również zatrudnia specjalistów z zakresu informatyki i programowania jako kadrę dydaktyczną prowadzonych kierunków studiów.
Opracował:
Zespół Działu Rozwoju i Współpracy PANS