Otwarcie Alei Pamięci w Parku Lubomirskich
10 października 20227 października br. w Parku Lubomirskich została otwarta Aleja Pamięci poświęcona zmarłym, zasłużonym pracownikom uczelni. Wiosną władze PANS posadziły osiem dębów, które jesienią otrzymały swoich patronów – przy każdym drzewie została umieszczona tablica z imieniem pracownika, który zapisał się swoją pracą i postawą w historii PANS, dołożył przysłowiową „cegiełkę” do rozwoju uczelni, dzisiaj już akademii.
Spotkanie rozpoczęło się przemarszem uczelnianych władz oraz gości do miejsca uroczystości, gdzie głos zabrał gospodarz uczelni, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, dr Paweł Trefler, prof. PANS, dziękując wszystkim za liczne przybycie, a tym samym uczczenie pamięci tych, których nie ma już z nami, a którzy tworzyli historię przemyskiej uczelni. „Pamięć to tożsamość” – dodał prof. dr hab. Jan Draus, pierwszy rektor uczelni, obejmując ciepłym wspomnieniem tych, których tego dnia honorowano.
Główna część uroczystości polegała na odsłonięciu pamiątkowych tablic umieszczonych przy dębach przez rodziny i przyjaciół zmarłych, niektórzy zabierali głos, by podzielić się refleksją, wspomnieniem o zmarłym lub podziękować za tę niecodzienną inicjatywę. Prof. Trefler wspomniał rozmowę z prof. Drausem sprzed ponad pięciu lat, kiedy planowali powstanie Alei Pamięci, której pierwszemu rektorowi nie udało się w czasie swojej kadencji utworzyć, czym dzieli się na łamach jubileuszowej publikacji: „jedyne moje marzenie, którego nie udało mi się zrealizować, to Aleja Pamięci po zmarłych pracownikach i współpracownikach uczelni, usytuowana w Parku Lubomirskich (kamień i tabliczką z nazwiskiem wraz z datami urodzenia i śmierci). A przecież wielu odeszło już do wieczności. Pamięć o nich, to powinność współczesnych. Powinno przywrócić się ich do uczelnianego, historycznego życia”*.
W tej ważnej uroczystości uczestniczył ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, który zmówił modlitwę za zmarłych i poświęcił miejsca pamięci. Podzielił się ponadto refleksją związaną ze znaczeniem słowa „charyzmat” – bo ten, jak się okazuje, posiadali wspominani pracownicy i współpracownicy uczelni, wśród których jest również duszpasterz akademicki ks. Tadeusz Biały, którego arcybiskup pamięta jako ciepłego, charyzmatycznego kapłana, który świetnie odnajdywał się w swojej roli.
Odsłonięto osiem tablic przy dębach:
DĄB ŁUKASZ
pamięci
prof. Łukasza N. Węsierskiego
Rektora PWSW
(2012-2013)
DĄB JAN
pamięci
prof. Jana Malczewskiego
Prorektora ds. inwestycji PWSW
(2008-2012)
DĄB JERZY
pamięci
prof. Jerzego Bartmińskiego
Dyrektora Instytutu Polonistyki PWSW
(2001-2004)
DĄB RYSZARD
pamięci
prof. Ryszarda Michalskiego
Dyrektora Instytutu Architektury Wnętrz PWSW
(2007-2009, 2013-2014)
DĄB ZBIGNIEW
pamięci
dra Zbigniewa Nawrockiego
wykładowcy Instytutu Historii PWSW
(2001-2017)
DĄB TADEUSZ
pamięci
ks. prałata Tadeusza Białego
Duszpasterza Akademickiego
(2003-2020)
DĄB JANUSZ
pamięci
Janusza Kurowskiego
pracownika obsługi PWSW
(2006-2020),
zasłużonego działacza podziemia niepodległościowego,
odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009),
Krzyżem Wolności i Solidarności (2017)
DĄB AUGUST
pamięci
mgra Augusta Fenczaka
wykładowcy Instytutu Historii PWSW
(2002-2007)
Uroczystość odbyła się w dniu inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Dynowie pod batutą pana Tadeusza Podulki.
* Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska 2001-2021, pod red. E. Kasperskiej, Przemyśl 2021, s.72.
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Woźny