Sesja Rady Miejskiej w Przemyślu z udziałem Rektora PANS
20 lutego 2023Uczelnia jest czynnikiem miastotwórczym, pełni ważną rolę – nie tylko kształci studentów, którzy po ukończeniu studiów będą zasilać lokalny i regionalny rynek pracy, jest również ośrodkiem kulturotwórczym. Niebagatelne znaczenie ma samorząd, który pomaga stworzyć system motywacyjny, pozwalający zatrzymać abiturientów, a następnie absolwentów w naszym mieście. Dlatego tak ważna jest udana współpraca między władzami miasta i uczelni.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom 20 lutego br. dr Paweł Trefler, prof. PANS wziął udział w Sesji Rady Miejskiej w Przemyślu nr XCIX.
Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w swoim wystąpieniu ukazał skalę zmian, jakie w ostatnich latach miały miejsce w PANS, z których ostatnią była zmiana nazwy uczelni. Przemyska Alma Mater jest autonomiczna, bezpośrednio podlega Ministerstwu Edukacji i Nauki, studiuje na niej ponad 900 studentów, a kadrę stanowi 170 pracowników. Kształci na 16 kierunkach licencjackich, inżynierskich i magisterskich, w obszarze nauk społecznych, humanistycznych, technicznym, artystycznych oraz medycznych. „Dążę do tego, żeby stawiać na jakość kształcenia, a nie ilość, ważne jest indywidualne podejście do studenta, który nie czuje się na naszej uczelni anonimowy” – tłumaczył dr Paweł Trefler, prof. PANS. Potwierdzeniem tych słów są wysokie miejsca w rankingu publicznych uczelni zawodowych „Perspektywy” (w 2021 r. oraz 2022 r. zajęliśmy pierwsze miejsce na Podkarpaciu) oraz miejsce w ścisłej czołówce w rankingu Ekonomicznych Losów Absolwentów (nasi absolwenci bez trudu znajdują zatrudnienie). Uczelnia czterokrotnie otrzymała nagrodę Ministra Edukacji i Nauki – na rozwój potencjału dydaktycznego, a jest to kwota miliona złotych przyznawana w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości.
W swoim wystąpieniu Rektor mówił także o trudnościach z jakimi zmaga się uczelnia. Rozwój każdej organizacji wymaga obrania jakiejś ścieżki rozwoju i podejmowania decyzji z nią zgodnych. Aby oferować studentom jak najwyższy poziom nauczania, otwierać kierunki potrzebne z punktu widzenia pracodawców, niezbędne są dynamiczne zmiany, np. zamykanie niektórych kierunków, a to wzbudza kontrowersje. Ramy instytucjonalne, w jakich funkcjonuje PANS i rola, jaką pełni ona w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce, jako publiczna uczelnia zawodowa, nie zawsze jest rozumiana, co czasem prowadzi do krzywdzących ocen czy nieuzasadnionych porównań z uniwersytetami usytuowanymi w dużych ośrodkach miejskich.
Rektor zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań mających uatrakcyjnić Przemyśl, aby stał się miastem jeszcze bardziej zachęcającym do studiowania, zaapelował również o podniesienie stawki Przemyskiego Programu Stypendialnego.
Na zakończenie dr Paweł Trafler, prof. PANS podziękował za otwartość, obecność władz miasta w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, rosnącą frekwencję Radnych na najważniejszych uczelnianych wydarzeniach oraz zaprosił na debatę „Szanse rozwojowe Przemyśla w nowej perspektywie geopolitycznej – edukacja i szkolnictwo wyższe”, która odbędzie się 22 marca br. o godz. 17:00 w auli PANS.
Jeszcze raz, w imieniu rektora uczelni, Pani Bogusławy Pieczyńskiej – Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz Pana Mirosława Bara, serdecznie zapraszamy na debatę.
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Marcin Sowiński