Pamiętamy o prof. Edycie Guty – odsłonięcie obelisku w Alei Pamięci
13 października 2023Tegoroczną inaugurację roku akademickiego (12 października) poprzedziła uroczystość w Parku Lubomirskich, podczas której odsłonięty został obelisk przy lipie – ku pamięci zmarłej w lipcu tego roku dr Edyty Guty, prof. PANS, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia, która przegrała walkę z chorobą nowotworową. To pierwsza lipa w Alei Pamięci dla zasłużonych pracowników PANS.
Przy obelisku spotkali się: władze uczelni i jej senat, pracownicy, studenci, zaproszeni Goście, wśród których nie zabrakło ważnych osobistości, w tym Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha i Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna oraz najbliżsi Pani Profesor. Dr Paweł Trefler, prof. PANS, Rektor, przypomniał dokonania Pani Profesor, podzielił się z uczestnikami ceremonii refleksją: „prof. Guty była wulkanem energii i pomysłów, kobietą, która mimo choroby nowotworowej, z którą się zmagała, zostawiła po sobie piękny dorobek organizacyjny, tworząc m.in. pielęgniarstwo w naszej Akademii. Jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni. Prof. Guty na trwałe zapisała się na kartach naszej uczelni, choć przecież nie była jej długoletnim pracownikiem. Była wzorem pracowitości i pozytywnego zaangażowania”.
Panią Profesor wspominały również dr Bożena Majchrowicz, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia oraz Grażyna Rożek – Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Państwowej Uczelni Zawodowej im. Prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Podkreślały Jej profesjonalizm, zaangażowanie, pracowitość, wskazywały na talent organizacyjny, charyzmę, ale też najwyższej próby człowieczeństwo, które objawiało się postawą względem współpracowników, studentów, pacjentów i… choroby, z którą dzielnie walczyła, nie przerywając pracy zawodowej. W imieniu Rodziny Pani Profesor wystąpił Jej syn, Aleksander Guty, który dziękował za pielęgnowanie pamięci o Mamie i prosił o kontynuowanie Jej dzieła, w czym na pewno społeczność akademicka nie ustanie.
Ks. dr Maciej Flader, duszpasterz akademicki, odmówił modlitwę, po czym najbliżsi prof. Guty zdjęli wstęgę z obelisku, na którym widnieje napis „LIPA EDYTA. Pamięci dr Edyty Guty, prof. PANS. Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa (2020-2023), Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia (2022-2023). Twórczyni przemyskiego pielęgniarstwa akademickiego”.
Cześć Jej pamięci!
*
Prof. Guty urodziła się w 1976 roku w Nowej Dębie. W 1996 roku ukończyła Liceum Medyczne Pielęgniarstwa im. Hanny Chrzanowskiej w Stalowej Woli i w tym samym roku podjęła studia na Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Lublinie, a w 2001 uzyskała tytuł magistra pielęgniarstwa. W 2009 roku rozpoczęła studia doktoranckie (w Lublinie), tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w 2011 roku. Była specjalistką w zakresie pielęgniarstwa zachowawczego i geriatrycznego.
Pracowała jako opiekun specjalistyczny dla osób starszych z zaburzeniami psychicznymi, a w 2002 roku rozpoczęła działalność dydaktyczną jako starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu (obecnie jarosławskiej PANS), pełniąc równocześnie role Zastępcy Dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa oraz Kierownika Ośrodka Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Zrezygnowała z pracy w Jarosławskiej uczelni, by podjąć przemyskie wyzwanie. Dzięki jej zaangażowaniu i determinacji uruchomiony został kierunek pielęgniarstwo w naszej uczelni, czyli w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, w której początkowo pełniła funkcję kierownika ds. kierunku, następnie Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia. W 2021 r. uzyskała tytuł Profesora uczelni.
Jako dydaktyk pracowała również w uczelniach tarnobrzeskiej oraz rzeszowskiej, należy również wspomnieć o licznych publikacjach naukowych Pani Profesor. Angażowała się ponadto w działalność społeczną, a w ostatnich latach, w czasie, gdy zmagała się z chorobą, aktywizowała środowisko uczelniane, pielęgniarskie do prowadzenia akcji profilaktycznych, edukujących w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych.
Za swoją działalność otrzymała odznakę honorową „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” oraz została odznaczona Brązowym Odznaczeniem „zasłużony dla samorządu pielęgniarek i położnych”.
W marcu 2023 r. została wybrana Przewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych z/s w Przeworsku VIII kadencji Samorządu.
Jej życie osobiste związane było z Pawłosiowem, gdzie mieszkała z mężem i trojgiem dzieci.
Była osobą skromną, spokojną, opanowaną i z dużym poczuciem humoru. Była bardzo dobrą pielęgniarką, zawsze spieszącą z pomocą, rozumiejącą, „czującą” chorych. Była też wspaniałym nauczycielem akademickim, zaangażowanym, wymagającym, ale też sprawiedliwym i wyrozumiałym.
*
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Sebastian Bundyra