https://pansp.pl/wp-content/uploads/2024/02/wyroznienie-scaled.webp

Masz haka na raka? – czyli PANS dla profilaktyki chorób nowotworowych

26 lutego 2024

To nie była zwyczajna sobota. Dla PANS był to bardzo pracowity dzień, spędzony poza murami uczelni, dla dobra niezwykle ważnej (i poważnej!) sprawy. 24 lutego br. w Galerii Sanowej uczelnia współorganizowała DZIEŃ PROFILAKTYKI ONKOLOGICZNEJ, któremu przyświecało hasło „Masz haka na raka”. Wespół z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Przemyślu oraz Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu namawialiśmy do dbania o swoje zdrowie i zapobiegania nowotworom.

Rozmowy z lekarzami, psychologiem, poradnictwo lekarskie, instruktaże, pomiary podstawowych parametrów, analiza skóry, analiza kolorystyczna, pokazy taneczne… – to tylko kilka przykładów z bogatej oferty przygotowanej na ten dzień po to, by zainteresować odwiedzających Galerię problemem coraz większej zachorowalności na nowotwory i namawiać do profilaktyki. Wczesne wykrycie ratuje życie – nie ma w tym haśle żadnej przesady.

Mimo iż temat był poważny i trudny, przygotowana oferta i sposób przekazania treści sprawiły, że uczestnicy wydarzenia nie czuli się przestraszeni, zasmuceni, wręcz przeciwnie, aura akcji przynosiła nadzieję, napawała optymizmem i zachęcała do działania. A o to właśnie chodziło!

Na stoisku PANS pomocą służyły studentki i pracownice pielęgniarstwa, oferując odwiedzającym Galerię tego dnia pomiary profilaktyczne: badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia, służąc nauką samobadania piersi oraz jąder (z wykorzystaniem symulatorów i fantomów). W ofercie PANS znalazła się ponadto możliwość porównania zmian skórnych ze wzornikiem znamion oraz badanie dermatoskopowe.

Jak zapowiadała prowadząca wydarzenie (Ewelina Kasperska, rzecznik prasowy PANS): „Od tematu chorób nowotworowych, czy też raka, dzisiaj nie uciekniemy, bo coraz większą odnotowujemy zachorowalność, ale nie jest to już choroba, z którą nie umiemy sobie poradzić. Innymi słowy: mamy haka na raka! I tymi sposobami, „hakami” właśnie będziemy się tutaj dzisiaj z Państwem dzielić…”.

Podzieliliśmy się, dołożyliśmy „cegiełkę” do ważnej społecznie inicjatywy, na pewno nie ustaniemy w tych próbach, idąc śladem śp. prof. Edyty Guty – pierwszej Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia, która zapoczątkowała w PANS serię działań, których celem jest uświadamianie społeczeństwa i zapobieganie wielu chorobom.

Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik

Logo PWSW
EnglishPoland