Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Profesjonalizm i samodzielność zawodowa współczesnego pielęgniarstwa” (8-9 maja 2024 r.)
10 maja 2024Maj jest ważnym miesiącem dla pielęgniarstwa. Wiosną bowiem pracujący w tym zawodzie pielęgniarki i pielęgniarze obchodzą swoje święto. Jak je uczcić? Odpoczynkiem, dobrą kawą, wizytą w SPA…? Statystyki pokazują, że w tym zawodzie trudno o odpoczynek, bo społeczeństwo się starzeje i coraz bardziej choruje, więc nie ma czasu na przysłowiową „kawkę”. Ale zawsze się on znajdzie na pogłębioną dyskusję, wymianę doświadczeń w gronie specjalistów i praktyków pielęgniarstwa, którym rozwój tej dziedziny leży na sercu. Można zatem świętować konferencją!
Na kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Pielęgniarek i Położnych, któremu w tym roku przyświeca hasło „Nasze pielęgniarki. Nasza przyszłość” odbyła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Profesjonalizm i samodzielność zawodowa współczesnego pielęgniarstwa”, której organizatorem był Instytut Ochrony Zdrowia PANS w Przemyślu.
Konferencję rozpoczęła serdecznym powitaniem Gości dr Bożena Majchrowicz, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia. Jej oficjalnego otwarcia dokonał Rektor uczelni, prof. Paweł Trefler. Nie zabrakło podziękowań i gratulacji płynących od zabierających głos Gości, wśród których byli Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, dr n. med. Grażyna Rogala-Pawelczyk – Naczelna Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek, Marzanna Pelc – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku oraz Barbara Świetlik – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie.
Szczególnym głosem było wystąpienie Kaludii Pituli, studentki pielęgniarstwa (studiów magisterskich), która wprowadziła uczestników pierwszego dnia konferencji w nastrój nostalgii, a to za sprawą „wspomnienia o Pani Profesor Edycie”. Była to zapowiedź ważnej ceremonii, która stała się częścią pierwszego dnia konferencji – nadania Centrum Symulacji Medycznej imienia przedwcześnie zmarłej twórczyni przemyskiego pielęgniarstwa akademickiego dr Edyty Guty, prof. PANS. Odsłonięta została również tablica poświęcona pamięci Pani Profesor – o tej uroczystości towarzyszącej konferencji piszemy TUTAJ.
Konferencja rozpoczęła się wykładem inauguracyjnym, który wygłosiła prof. dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jego tytuł to „Zaawansowana praktyka pielęgniarska ścieżką do profesjonalizmu i samodzielności współczesnej pielęgniarki”. Tego dnia (8 maja) odbył się ponadto pierwszy panel dyskusyjny z udziałem prof. dr hab. Aleksandry Gaworskiej-Krzemińskiej, dr hab. Beaty Dobrowolskiej, prof. ucz. dr hab. Bożeny Baczewskiej, dr hab. Danuty Zarzyckiej, dr Bożeny Majchrowicz, dr Beaty Guzak, dr Grażyny Wójcik, panie podjęły dyskusję na temat „Przygotowania pielęgniarek do wdrożenia praktyki pielęgniarskiej opartej na dowodach naukowych”.
Pierwszy dzień konferencji, ze względu na towarzyszącą jej ceremonię ku czci prof. Guty, miał charakter naukowo-sentymentalny. Drugiego dnia (9 maja) odbyło się sześć sesji plenarnych poświęconych zagadnieniom pielęgniarstwa specjalistycznego, kształcenia pielęgniarek, symulacji medycznej i in. (program konferencji dostępny jest TUTAJ).
Kilkudziesięciu specjalistów z różnych stron Polski, w tym bardzo odległych, przyjechało do Przemyśla, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami, wynikami badań – by oddać hołd nauce i niezwykle ważnej dyscyplinie, jaką jest pielęgniarstwo, coraz bardziej potrzebne w świetle statystyk głoszących, że społeczeństwo się starzeje i wymagać będzie profesjonalnej opieki.
Dwudniowa konferencja nie zakończyła pielęgniarskich dyskusji, bo już 10 maja odbyła się w PANS XIV Olimpiada Pielęgniarska im. dr Janiny Fetlińskiej. Rolę gospodarza olimpiady uczelnia zawdzięcza wygranej przez panią Alicję Chrapek XIII edycji konkursu.
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik