
Erasmus zawsze „na plus”, czyli VII Dzień Erasmusa w naszej uczelni
29 kwietnia 2025Erasmus zawsze „na plus”, czyli VII Dzień Erasmusa w naszej uczelni.
Ale już kilkanaście lat dobrych praktyk i jeszcze lepszych wyników związanych z realizacją programu Erasmus+. O korzyściach płynących z pobierania nauki za granicą opowiadali pracownicy i studenci, świętując już po raz siódmy obecność programu w uczelni.
Tegorocznemu wydarzeniu przyświecało hasło „Edukacja bez granic, korzyści na całe życie”. Już w tym tytule zawarta została pewna niepodważalna prawda. Bo mowa o poszerzaniu horyzontów – dosłownie i w przenośni. Bo każda podróż, każdy obcy horyzont, przynosi nową perspektywę, nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. To niezwykle rozwijające i w tym właśnie należy dostrzegać wspomnianą w tytule korzyść.
Otwierający spotkanie dr Sławomir Solecki, Prorektor ds. rozwoju i współpracy, podkreślał, że „nie tylko my jesteśmy w Europie, ale Europa jest też u nas” i z małego przygranicznego miasta można wypłynąć na szerokie międzynarodowe wody, realizując tzw. mobilność (to kluczowy termin dla programu), a więc odbywając część studiów bądź praktyki zawodowe w uczelni zagranicznej.
„Studiuj i odkrywaj” – dopowiadał Marcin Sowiński, wspierający koordynatorkę ds. programu Erasmus+, referując jego zasady, a więc warunki uczestnictwa, cele i przede wszystkim korzyści (!). O tych najwięcej miały do powiedzenia studentki I roku studiów magisterskich projektowania graficznego – Emilia Korczyńska i Katarzyna Walczak, które swoją mobilność zrealizowały w Hiszpanii, w mieście portowym A Coruña. „Widok w drodze na uczelnię każdego dnia nas zachwycał i uszczęśliwiał. Wykładowcy byli bardzo zaangażowani i pomocni, każde polecenie było przetłumaczone na język angielski, studiowanie tam nie sprawiało nam trudności, choć przed wyjazdem – co jest całkiem normalne! – miałyśmy pewne obawy” – zapewniała Emilia.
Te obawy starał się rozwiać dr Piotr Kisiel, prof. PANS, koordynator kierunkowy ds. programu Erasmus +, udowadniając, że „We travel not to escape life. But for life not to escape us” (z ang. Podróżujemy nie po to, by uciec od życia. Ale po to, by życia z nas nie uciekło) – jak głosi przytoczony przez Pana Profesora napis umieszczony na jednym z lotnisk. To zdanie stało się punktem wyjścia do rozważań o potrzebie doświadczania nowych przygód, kultur, otwarcia się na inne, jak np. sztuka turecka. „Naprawdę warto tam pojechać!” – gwarantował prof. Kisiel.
Program Erasmus + skierowany jest nie tylko do studentów, z możliwości nauki zagranicznej mogą skorzystać również pracownicy uczelni, zarówno nauczyciele akademiccy, jak i administracja. Są to wyjazdy szkoleniowe lub dydaktyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kadry. O swojej Erasmusowej przygodzie opowiedzieli panowie Sebastian Bundyra (Instytut Sztuk Projektowych) oraz Robert Niedziałkowski (Instytut Nauk Technicznych), nie szczędząc temu doświadczeniu pochwał i rekomendacji. „Przyznam, że będąc studentem, podchodziłem do spraw programu Erasmus z dużym dystansem, nie myślałem nawet o tym, by skorzystać, wydawało mi się to takie nierealne, ale teraz, już jako wykładowca, który zrealizował mobilność, stwierdzam, że bardzo żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej, będąc jeszcze studentem! To świetna sprawa!” – dzielił się swoim entuzjazmem z uczestnikami spotkania p. Bundyra.
VII Dzień Erasmusa podsumowała p. Małgorzata Wałczyńska-Gancarz, kierownik Działu Rozwoju i Współpracy, zwracając ponownie uwagę na korzyści, jakie płyną z realizacji mobilności – nowe doświadczenia, przyjaźnie, poprawa samooceny i poczucia własnej wartości, wzmocnienie kompetencji językowych – to tylko wybrane zalety Erasmusowych wyjazdów. Pani Kierownik przewrotnie nie dziękowała obecnym na spotkaniu studentom za poświęcony czas na sprawy Erasmusa, bo poświęca się coś dla kogoś, dla czyjegoś dobra. A w tym wypadku przecież chodzi o INWESTYCJĘ w siebie. I tak właśnie, przez pryzmat korzyści (!), należy patrzeć na realizowany w uczelni program Erasmus +.
Zainteresowanych studiowaniem lub realizowaniem praktyk zawodowych zagranicą studentów zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: https://erasmus.pansp.pl/ lub Biura ds. współpracy międzynarodowej i programu Erasmus+ w Kolegium Technicznym, pok. 3.44, II piętro.
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik