
PANS w Przemyślu – z sukcesami na bieżąco
14 lipca 2025Inwestycje w infrastrukturę, innowacyjne kierunki studiów oraz rozwój kadry naukowej są dowodem na to, że stawiamy na jakość, nowoczesność i otwartość na zmiany. Za nami (i oczywiście przed nami!) czas intensywnego rozwoju, ambitnych przedsięwzięć, a dzięki temu, realnych sukcesów, które przekładają się na coraz silniejszą pozycję w środowisku akademickim. Poniżej prezentujemy kilka z nich:
We DID it! – Nasza Uczelnia po raz szósty laureatką Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości (DID)
Potwierdzeniem informacji (umieszczanych m.in. na tej stronie) dotyczących oferty uczelni, jej zaplecza technicznego, spełniania wysokich standardów w zakresie kształcenia, jest m.in. przyznana przemyskiej PANS po raz szósty nagroda od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 1,5 mln złotych w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości na działania projakościowe. DID odpowiada na wyzwania współczesnej edukacji, umożliwiając uczelniom wdrażanie nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych, rozwijanie kompetencji cyfrowych, promowanie zielonej transformacji, a także podnoszenie jakości nauczania na wszystkich poziomach kształcenia.
Aby uzyskać status beneficjenta przedsięwzięcia uczelnia musiała spełnić określone warunki, w tym:
• brak negatywnych ocen jakości kształcenia wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w ostatnich sześciu latach,
• pozytywne wyniki monitoringu karier absolwentów, potwierdzające wysoką skuteczność kształcenia i dobre przygotowanie do rynku pracy (wysoki wskaźnik zarobków oraz niski wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów).
Więcej informacji dotyczących przedsięwzięcia można uzyskać na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/nauka/rozstrzygniecie-vii-edycji-przedsiewziecia-dydaktyczna-inicjatywa-doskonalosci.
Nasza uczelnia w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni zawodowych w Polsce
PANS w Przemyślu zamyka pierwszą dziesiątkę Rankingu Uczelni Zawodowych „Perspektywy” na 90 miejsc (!) w Polsce! Ranking Uczelni Zawodowych w nowej formule, łączącej uczelnie publiczne z niepublicznymi, został przygotowany w ten sposób po raz pierwszy.
„Istotną zmianą w tegorocznym RSW jest połączenie dotychczasowych rankingów uczelni niepublicznych oraz państwowych akademii nauk stosowanych (wcześniej PWSZ) i stworzenie skomasowanego Rankingu Uczelni Zawodowych 2025, wspólnego dla wszystkich uczelni kształcących na poziomie magistra, posiadających status uczelni zawodowej. Jak stwierdzono podczas dyskusji na posiedzeniu, po 35 latach istnienia uczelni niepublicznych w Polsce i po 27 latach od pojawienia się Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych (PWSZ) czas już najwyższy, aby oceniać uczelnie nie w zależności od ich statusu własnościowego, tylko ze względu na jakość!” – uzasadniają twórcy Rankingu.
Kandydaci na studia mają – dzięki zmienionej formule i metodologii rankingu – lepszą PERSPEKTYWĘ podczas dokonywania wyboru odpowiedniego miejsca dla rozwijania swoich pasji i umiejętności. Ranking potwierdza, że warto wybrać Przemyśl, więc zapraszamy! Rekrutacja trwa!
Wyniki rankingu: https://2025.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-uczelni-zawodowych/
PANS w Przemyślu otrzymała dotacje na rozwój kierunków kształcenia
Znajdujemy się w gronie uczelni, które w tym roku otrzymały dotacje na rozwijanie swej bazy oraz oferty edukacyjnej.
Utworzenie Laboratorium Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości na kierunkach projektowanie graficzne i architektura wnętrz w PANS w Przemyślu oraz Szkoleniowo-Treningowego Laboratorium Zarządzania Kryzysowego i Decyzji Strategicznych w Transgranicznym Obszarze Bezpieczeństwa na kierunkach bezpieczeństwo transgraniczne i bezpieczeństwo i stosunki transgraniczne w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu – to staje się możliwe, dzięki dotacjom, które uczelniom z regionu przekazali członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego.
W tym roku dotacje trafiają do 10 uczelni z Podkarpacia, 7 publicznych i 3 niepublicznych. Rozdysponowana kwota to w sumie 1,7 mln złotych z budżetu samorządu województwa podkarpackiego. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej: https://podkarpackie.pl/index.php/edukacja/aktualnosci/uczelnie-z-regionu-otrzymaly-dotacje-na-rozwoj-kierunkow-ksztalcenia.
Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu
W ramach Priorytetu 1 Umiejętności, Działania 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym, programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu pozyskała 4 379 292,63 zł (!). Kwota ta stanowi dofinansowanie projektu pt. „Studia w PANS w Przemyślu – dla każdego uszyte na miarę”. Projekt ma na celu przeciwdziałanie drop-outowi, czyli zjawisku przedwczesnego kończenia kształcenia. Przedsięwzięcie stanowi cały szereg działań – od zbioru i analizy danych, w tym prowadzenie nowych badań, które rzucą aktualne światło na występujące w PANS zjawisko drop-outu, po konkretne czynności mające na celu przeciwdziałanie odpływowi studentów, jak np. zwiększenie efektywności procesu rekrutacji, zwiększenie aktywizacji zawodowej studentów, współpraca ze szkołami średnimi, z podmiotami doradztwa zawodowego i pracodawcami, w zakresie prowadzenia efektywnego kształcenia, czy zmiany w zakresie sposobu realizacji procesu kształcenia itp.
Temat drop-outu zgłębiony został w artykule: https://www.gov.pl/web/ncbr/co-zrobic-aby-uzyskali-dyplom-uczelnie-zawalcza-o-studentow.