https://pansp.pl/wp-content/uploads/2019/01/IMG_0365.jpg

Internet rzeczy jest wszędzie czyli refleksje po udanym spotkaniu informacyjnym nt. ,,INFORMATYKI W BIZNESIE”

29 stycznia 2019

Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do tego czy mariaż informatyki i biznesu na jednym kierunku studiów, jak proponuje to PANS,  ma sens, to spotkanie informacyjne na ten temat rozwiało wszystkie wątpliwości. Dużo dobrej energii i pozytywnych wrażeń wynieśli ze spotkania maturzyści, ponieważ menedżer informatyk to dzisiaj atrakcyjny zawód, który wzbudził spore zainteresowanie młodzieży. Ponad 70 uczniów klas maturalnych odwiedziło nas w Kolegium Technicznym 28 stycznia.

Partnerzy biznesowi PANS opowiedzieli, jakie wyzwania stoją przed branżą IT, a co najważniejsze wykazali, że jest praca w tej branży i to nie tylko w dużych ośrodkach; dowodem na potwierdzenie tego ostatniego była wizyta przedstawiciela krakowskiej firmy IT Piast, która właśnie instaluje się w Przemyślu i ma do zaoferowania miejsca pracy.

Anna Słapczyńska i Marcin Sarnikowski z firmy ,,WiDi Art” w swojej prezentacji: ,,Hackerman vs nosacz biznesu, czyli jak nie zepsuć sobie strony” opowiedzieli o tym, czym powinna charakteryzować się dobra strona internetowa, która może być istotnym elementem sukcesu firmy oraz jak współpracuje się zarówno z ,,hackermanem”, czyli klientem wymagającym i świadomym, który ma sprecyzowane wymagania, ale co za tym idzie, nie szczędzi nakładów finansowych – lecz również z takim, który chce ,,dużo, szybko i tanio”.

O wyzwaniach dla informatyka we współczesnym świecie na przykładzie projektów firmy SoftwareHut, mówił jej przedstawiciel – Wit Więch.

Zapewne zgromadzonym w sali Kolegium Technicznego nie trzeba było uświadamiać wszechobecności Internetu w naszym współczesnym życiu, niemniej warto przyjrzeć się „wędrówce” i przetwarzaniu gromadzonych o nas i o naszym otoczeniu informacji – i  temu, na co wpływają, czego już tak powszechnie nie jesteśmy świadomi. I tu dochodzimy do pojęć ,,Internet rzeczy” oraz ,,sztuczna inteligencja”.

Pierwsze z tych pojęć, mówiąc w największym uproszczeniu,  to „sieć połączonych ze sobą przedmiotów”. A przedmioty te generują informacje, które są przesyłane i dalej przetwarzane. O tym, jak na bazie tych danych powstają aplikacje i systemy informatyczne oraz jak przekładają się one na funkcjonowanie różnego rodzaju firm – mówił właśnie Wit Więch. Podał on wiele przykładów, a wśród nich – powstałą w Przemyślu, cieszącą się uznaniem w świecie – stronę Skyscanner.pl służącą do wyszukiwania połączeń lotniczych i rezerwacji biletów ze znacznym wyprzedzeniem. Kolejny przykład – to systemy służące do analizy danych generowanych przez liczniki energii: umożliwiają one wykrywanie źródeł nielegalnego poboru energii, a także, na podstawie odpowiednich algorytmów, są w stanie nie tylko wykrywać awarie sieci, lecz nawet je przewidywać. I znowu przykład: analiza danych z pogranicza psychologii – zatem słownie wyrażanych emocji w opiniach o danym produkcie – przekłada się na ocenę firmy producenta i wartość giełdową jej akcji. I tu czas na drugie pojęcie: sztuczna inteligencja, czyli dział informatyki zajmujący się inteligencją – tworzeniem modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania.

Kolejne przykłady, jak to działa w praktyce, podał  Damian Bartoszek przedstawiciel firmy Infores Pobo Sp. z o.o., która funkcjonuje zarówno na rynku informatycznym, jak i w branży budowlanej; nie tylko buduje domy, ale sprawia również, że są to domy inteligentne, czyli wyposażone w systemy ułatwiające życie ich mieszkańcom, co zostało zilustrowane ciekawą prezentacją filmową.

Zaproszeni goście jasno wykazali, że branża IT potrzebuje ludzi wykwalifikowanych i skłonnych ciągle się dokształcać, gdyż rozwój informatyki w ostatnich latach jest błyskawiczny i bezprecedensowy. Ze względu na przenikanie informatyki do każdej niemal dziedziny życia, praca informatyka wymaga orientacji również w innych branżach, często wnikliwej analizy ich specyfiki, lecz także stwarza perspektywę rozwoju zawodowego.

 

***

Na zakończenie, młodzież  odpowiadając na pytania związane z  tematyką prezentacji, miała szanse wygrać nagrody ufundowane przez PANS oraz firmy uczestniczące w spotkaniu, które prowadził dr Ireneusz Kaczmar – kierownik kierunku  PANS „Informatyka w biznesie”.

 

Barbara Sykała

 

fot. Damian Kanikuła

Logo PWSW
EnglishPoland