Edukacja współczesna dla gospodarki przyszłości – seminarium
15 listopada 2022Jak kształcić dla gospodarki i społeczeństwa przyszłości? Jaki będzie rynek pracy w niepewnym świecie przyszłości? Jakie kompetencje i zawody będą szczególnie poszukiwane w gospodarce przyszłości? To tylko wybrane pytania, na które poszukiwano odpowiedzi podczas kończącego cykl spotkań w ramach Dni Kariery seminarium (14 listopada br.). Słowo „przyszłość”, odmieniane przez wszystkie przypadki, stało się kluczowym elementem rozważań, bo tu i teraz należy ją dobrze zaplanować, przemyśleć, ….przewidzieć?
Wśród audytorium znaleźli się dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadpodstawowych, doradcy zawodowi, kadra zarządzająca i dydaktyczna PANS oraz przedstawiciele instytucji, które pośredniczą lub mają wpływ na proces planowania nauczania oraz kariery. „Edukacja będzie musiała zmienić swoje oblicze, bo bardzo szybko zmienia się świat, gospodarka biznes… Z pewnością dzisiaj nie wypracujemy jednej zgodnej odpowiedzi na postawione pytania, ale dyskusja nimi zainspirowana jest ważnym przyczynkiem do zmian” – powiedział pomysłodawca i organizator spotkania dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy, któremu gospodarz PANS, JM Rektor prof. Paweł Trefler, witając Gości, przyszedł w sukurs, dokładając pytanie: „czy można wyprzedzić trendy?”. W swoim przemówieniu prof. Trefler zaznaczył, że przemyska uczelnia chce „nie tylko podążać za zmianami, ale je również kreować”.
Po wprowadzeniu w problematykę seminarium i nakreśleniu jego harmonogramu, głos zabrali eksperci: Jacek Kubrak z Podkarpackiego Centrum Innowacji, Bernadeta Jasińska – kierownik Oddziału Jakości Zarządzania Edukacją w Przemyślu, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Izabela Śląska – Wizytator Wydziału Rozwoju i Wspierania Edukacji, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Bartosz Kostecki – kierownik Wydziału Informacji Statystycznej i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz Marta Bąk – kierownik projektu w ramach programu POWER w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu.
Wygłoszone zostały prelekcje: „Edukacja na krawędzi chaosu” (Jacek Kubrak; o radzeniu/nieradzeniu sobie edukacji z nadmiarem oraz chaosem informacji), „Kompetencje jutra w szkolnictwie branżowym” (Bernadeta Jasińska; o identyfikacji trendów, które umożliwiają planowanie zmian w edukacji), „Szkolnictwo branżowe Podkarpacia” (Izabela Śląska; o możliwościach i podstawach prawnych dla tej gałęzi szkolnictwa), „Blender Danych” (Bartosz Kostecki; o możliwościach, jakie stworzy pierwszy system monitorowania rynku pracy w Polsce), „Fiński system kształcenia zawodowego” (Marta Bąk; o głównych założeniach, cechach charakterystycznych oraz rozwiązaniach możliwych do zaadaptowania w polskich realiach kształcenia zawodowego).
Oczywiście ważną częścią poniedziałkowego spotkania była dyskusja, która nie zamknęła rozważań, ale wskazała możliwości rozwiązań problemów zgłoszonych podczas prelekcji.
Jak się w praktyce ma lokalna edukacja i rynek pracy? O tym będzie można się przekonać podczas finału Dni Kariery, jakim jest piąta już edycja Targów EDUKACJA – PRACA – KARIERA, które odbędą się w piątek, 18 listopada, w godz. 10:00 – 13:00 w hali sportowej Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Słowackiego 85. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ. Serdecznie zapraszamy!
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik