https://pansp.pl/wp-content/uploads/2022/12/wyroznienie-3.jpg

Energetyka odnawialna – priorytet XXI wieku. Debata w Instytucie Nauk Technicznych

12 grudnia 2022

To nie była tylko wymiana informacji i spostrzeżeń dotyczących zastosowania odnawialnych źródeł energii w regionie przemyskim, ale też konsultacja dotycząca zapotrzebowania lokalnego rynku pracy na absolwentów planowanego w PANS kierunku studiów pn. odnawialne źródła energii.
9 grudnia br. w uczelnianych progach gości powitała gospodyni Wydziału Nauk Technicznych i Sztuk Projektowych dr inż. Wioletta Tomaszewska-Górecka, prof. PANS, która przybliżyła cel spotkania, nakreśliła jego program i oddała głos prelegentom, wśród których znaleźli się znakomici specjaliści z zakresu pozyskiwania funduszy, wdrażania projektów oraz realizowania zadań związanych z odnawialnymi źródłami energii:

Beata Bielecka – Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu, „Wykorzystujemy szanse i stawiamy na odnawialne źródła energii”;

Paweł Sycz – Podinspektor ds. ochrony środowiska Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Gruntami Gminy Żurawica, „Eskalacja OZE w gminie Żurawica”;

Jerzy Krużel – inżynier elektryk-automatyk, Radny Rady Miejskiej Przemyśla, „Energetyka odnawialna na Podkarpaciu”;

Dariusz Domański – Dyrektor Techniczny Hotelu Arłamów oraz Marcin Wójcik, „Hotel Arłamów – technicznie”;

Krzysztof Sycz – Inspektor ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM w Przemyślu, „Gospodarka odpadami komunalnymi”.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie zespołu pracującego nad projektem planowanego kierunku studiów pn. odnawialne źródła energii: prof. dr hab. Wiesław Barabasz, prof. dr hab. inż. Maciej Kuboń, prof. dr hab. Wiesław Piekarski oraz czuwający nad procesem dydaktycznym prorektor ds. studenckich dr Robert Oliwa. Audytorium stanowili ponadto studenci kierunków technicznych oraz pracownicy uczelni.

Po omówieniu kluczowych dla debaty zagadnień (czym jest energetyka odnawialna, jak planowane i realizowane jest jej wdrażanie z perspektywy miasta, powiatu, województwa, jak w praktyce wygląda jej zastosowanie) odbyła się żywa dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie dbania o środowisko. Konsultowano również projekt programu studiów inżynierskich OZE, do którego eksperci, przedstawiciele otoczenia społeczno-gospodarczego wnosili swoje cenne, bo poparte wieloletnim doświadczeniem, uwagi.


Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Oksana Pikula

Logo PWSW
EnglishPoland