https://pansp.pl/wp-content/uploads/2024/11/prawo-pracy-1-1.jpg

Kronika Dni Kariery PANS – część IV

12 listopada 2024

Czwarty tydzień Dni Kariery już za nami! A rozpoczął się warsztatem kuchni polskiej w jej nowatorskim wydaniu, tj. przy zastosowaniu nowoczesnych sprzętów. Pan Mateusz Płodzień z Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie gastronomii i kelnerstwa zaprezentował uczniom z Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych  w Przemyślu oraz uczniom Branżowej Szkoły I stopnia nr 3 w Przemyślu praktyczne zastosowanie metody sous vide. Metoda ta to nic innego, jak gotowanie potraw w dokładnie zamkniętych torebkach próżniowych. Co ważne – to jedna z najzdrowszych metod przygotowywania posiłków! Doskonale nadaje się dla osób, które z powodów zdrowotnych muszą stosować zbilansowaną dietę oraz dla tych dbających o linię, ponieważ potrawy zachowują wszystkie właściwości, a także delikatny, soczysty smak. Uczestnicy mogli spróbować przygotowanych przez mistrza kuchni dań: filet z kurczaka w sosie, purée z pietruszki i gruszki oraz gotowane brokuły.

Tego samego dnia Pan Mateusz Piotr Borek – specjalista prawa pracy, a jednocześnie przedstawiciel i pracownik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie, zapoznał studentów naszej uczelni z bardzo rozległem tematem, jakim jest prawo pracy. To właśnie podczas tej prelekcji podniesione zostały zagadnienia dotyczące: nawiązania stosunku pracy, umów o pracę i cywilnoprawnych, wynagrodzenia, czasu pracy, urlopu, stresu w pracy, mobbingu – w aspekcie psychologicznym i prawnym, a także znaczenia sztucznej inteligencji na rynku pracy.

Kolejny dzień DK minął m.in. pod znakiem sztuki, a konkretnie – sztuk projektowych. Prelegenci z firmy TMSYS sp. z o.o. – Małgorzata Sus-Micek, Architekt Wnętrz, Angelika Szemraj, Specjalistka ds. Edukacji i Rozwoju Biznesu oraz Tomasz Stasko, Szkoleniowiec i Starszy Inżynier Produktu – podzielili się praktycznymi wskazówkami na temat skutecznego wejścia na rynek pracy, a także wymienili doświadczenia zawodowe, omawiając rzeczywiste wyzwania, przed którymi stoją młodzi profesjonaliści. Przedstawicielom firmy bardzo dziękujemy za wsparcie w postaci bezpłatnej licencji na oprogramowanie TMSYS oraz wyróżnienie wybranych studentów profesjonalnymi wersjami programów, spersonalizowanym szkoleniem oraz upominkami. Całkowita wartość nagród przekazanych podczas wydarzenia wyniosła około 17 000 zł! Umożliwienie młodym ludziom dostępu do zaawansowanych narzędzi wspiera ich rozwój zawodowy i przygotowuje na wymagania dynamicznego rynku pracy, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za współpracę.

Spotkanie dało również możliwość omówienia specyfiki pracy projektanta, w kontekście współpracy z klientami o ogólnopolskim zasięgu. Więcej informacji o firmie TYMSYS na stronie  internetowej: https://www.tmsys.pl/oferta-dla-edukacji/ oraz profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/people/TMSYS-Edu/61560044390412/.

„O sztuce bycia sobą”, „jak być asertywnym” – w kolejnym panelu prelekcyjnym wyjaśniały specjalistki Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Przemyślu. Uczniowie Branżowej Szkoły I st. nr 3 w Przemyślu oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy w Przemyślu zgłębiali tajniki własnej asertywności oraz  samorozwoju. Panie Dorota Markowska-Słysz oraz Lidia Katan zachęcały młodych uczestników do wyrabiania w sobie dobrych nawyków w dążeniu do osiągnięcia sukcesów oraz samodyscypliny.

Wszyscy zainteresowani rozwojem predyspozycji zawodowych mieli ku temu okazję podczas prelekcji Pani Joanny Lorenowicz – doradcy zawodowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu. Uczestniczyli w niej uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu. Ścieżka zawodowa, przed wyborem której stoją, niejednokrotnie wydaje się nieostra. To właśnie doradca zawodowy ma narzędzia, które potrafią rozwiać wątpliwości, wskazać możliwości oraz predyspozycje zawodowe uczniów. Spotkanie tym bardziej cenne, bo przeprowadzone z poziomu doświadczenia zawodowego i wieloletniego doradztwa Pani Joanny.

Bogaty w wydarzenia tydzień już za nami, a kolejny zapowiada się jako równie intensywny! Powyższe wydarzenia wpisują się w zasady Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, której PANS w Przemyślu jest sygnatariuszem od 2019 r.

 

Tekst: Agata Lalik

Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik / przedstawiciele firmy TYMSYS

 

 

Logo PWSW
EnglishPoland