O aspiracjach i planach edukacyjnych maturzystów szkół ponadpodstawowych Przemyśla i dawnego woj. przemyskiego – prezentacja najnowszych wyników badań przeprowadzonych przez PANS w Przemyślu
16 czerwca 2023Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu od dwóch lat uczestniczy w największym miejskim projekcie Razem zmieniamy Przemyśl finansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 i budżetu państwa. PANS w Przemyślu realizuje przedsięwzięcia projektowe mające na celu promocję wśród młodzieży uczącej się w przemyskich szkołach ponadpodstawowych kariery zawodowej wiążącej się z pozostaniem w Przemyślu oraz zatrudnieniem w strategicznych gałęziach gospodarki miejskiej związanych z bezpieczeństwem oraz informatyką.
Poprzez szereg działań realizowanych w ramach przedsięwzięć Zawodowcy w mundurach oraz Akademia programowania informatycznego, PANS objęła swoim wsparciem grupę osiemdziesięciorga uczniów ww. placówek oświatowych szczególnie interesujących się wskazanymi powyżej zagadnieniami, które Uczelnia oferuje w ramach prowadzonych kierunków studiów tj. Bezpieczeństwo transgraniczne oraz Informatyka w biznesie.
Innym przedsięwzięciem realizowanym przez Uczelnię w ramach projektu Razem zmieniamy Przemyśl jest kierowana przez dr S. Soleckiego Pracownia badań i analiz otoczenia PANS w Przemyślu.
Seminarium poświęcone prezentacji najnowszych wyników badań przeprowadzonych w ramach Pracowni wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych Przemyśla oraz dawnego woj. przemyskiego odbyło się 14. czerwca 2023 r. w siedzibie Uczelni.
Wydarzenie było również doskonałą okazją do zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy uczelnią a I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu, które podpisali Rektor PANS dr Paweł Trefler, prof. PANS oraz Dyrektor I LO Pan Tomasz Dziumak.
W seminarium, oprócz gospodarzy Uczelni z Rektorem PANS w Przemyślu dr Pawłem Treflerem, Prof. PANS oraz Prorektorem ds. rozwoju i współpracy dr Sławomirem Soleckim, odpowiedzialnym za badania oraz organizację wydarzenia, wzięli udział również zaproszeni goście, w tym m.in.:
Maciej Karasiński – Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie ds. Europejskiego Funduszu Społecznego, Renata Kochanowicz Halicka – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Beata Ochenduszka – Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Przemyślu, Tomasz Dziumak – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, Wojciech Psik – Dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu, Robert Rybak – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu, Krzysztof Kiełbasa – Dyrektor Zespołu Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej, Agnieszka Sęk i Iwona Krzeszowiec – Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu, Anna Fara – Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Elżbieta Radochońska – Wasiewicz – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Przemyślu, Dorota Bijan – Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, Rafał Paśko – II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.
Kadrę zarządzającą jednostkami dydaktycznymi PANS reprezntowali hab. Marek Delong, Prof. PANS – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, Humanistycznych i Ochrony Zdrowia oraz dr Ireneusz Kaczmar Dyrektor Instytutu Nauk Technicznych.
Głównym ekspertem oraz prelegentem prezentującym najważniejsze ustalenia z przeprowadzonych badań był dr Wojciech Broszkiewicz. Rezultaty badań sondażowych stanowią dla Uczelni cenne źródło informacji nt. aspiracji i planów edukacyjnych tegorocznych maturzystów oraz preferowanych przez badaną młodzież strategii związanych z rozwojem ich karier zawodowych. Zebrany materiał empiryczny Uczelnia wykorzysta w procesie projektowania najnowszej oferty edukacyjnej oraz modernizacji obecnie prowadzonych kierunków studiów.
Po seminarium odbyła się rozmowa w Radiu ESKA Przemyśl z dr S. Soleckim – Prorektorem ds. rozwoju i współpracy PANS w Przemyślu oraz dr Wojciechem Broszkiewiczem o realizowanych przez Uczelnię projektach badawczych. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu.
część 1 – poświęcona promocji kierunków związanych z informatyką w ramach Akademii Programowania Informatycznego oraz badaniom tegorocznych maturzystów z Przemyśla i dawnego woj. przemyskiego realizowanym w ramach Pracowni badań otoczenia społeczno-gospodarczego
część 2 – poświęcona badaniom tegorocznych maturzystów z Przemyśla i dawnego woj. przemyskiego realizowanym w ramach Pracowni badań otoczenia społeczno-gospodarczego(cz. 2) oraz badaniom pracodawców w ramach Pracowni badań otoczenia społeczno-gospodarczego PANS w Przemyślu
Autor: dr Sławomir Solecki