O Sienkiewiczu raz jeszcze… – spotkanie promujące książkę „Sienkiewicz znany i nieznany”
14 grudnia 202213 grudnia br. odbyło się spotkanie promujące książkę zatytułowaną „Henryk Sienkiewicz znany i nieznany”, która jest pokłosiem uczelnianej konferencji Sienkiewiczowskiej sprzed kilku lat. Sala wypełniła się po brzegi miłośnikami literatury, języka i historii, którzy rozmawiali o „Sienkiewiczu raz jeszcze”.
Książka ukazała się drukiem w 2021 r., jej redaktorami są wykładowcy Instytutu Nauk Społecznych i Humanistycznych PANS, historycy: dr Elżbieta Dybek, prof. PANS oraz dr hab. Stanisław Stępień, prof. PANS. Publikacja zawiera artykuły opracowane przez historyków, literaturoznawców, językoznawców oraz dydaktyków. Ten obszerny i zróżnicowany materiał zyskał uznanie grona wytrawnych czytelników. Spotkanie wpisało się w szeroką dyskusję o twórczości noblisty, która odbywa się już ponad sto lat, o czym wspomina w swoim artykule prof. Joanna Rusin „żywot Sienkiewicza doczesny był zaledwie cząstką wobec jego żywota pośmiertnego” (zob. s. 29, za: J. Szczublewski). Jak się bowiem okazuje, twórczość autora Trylogii odkrywać i „dopowiadać” można nieustannie.
Ważną częścią spotkania był uroczysty akt wręczenia dyplomu – podziękowania panu mgr. Andrzejowi Koperskiemu, historykowi, archeologowi, wieloletniemu wykładowcy uczelni za oddaną i pełną pasji pracę. W imieniu JM Rektora ów list złożyła na ręce wyróżnionego prof. Elżbieta Dybek, która przez wiele lat pełniła funkcje dyrektora oraz wicedyrektora Instytutu Historii. Poza słowami uznania Pan magister otrzymał od audytorium gromkie brawa – znalazł się bowiem wśród znawców historii, byłych współpracowników, studentów… czyli w gronie osób, które miały okazję poznać jego talent dydaktyczny i czerpać z ogromnej wiedzy.
Po serdecznym powitaniu gości, przedstawieniu redaktorów i autorów, wspomnieniu konferencji, której pokłosiem była promowana książka, nastąpiła jej prezentacja, której dokonał prof. Stępień. Zdradził kulisy powstawania publikacji, główny zamysł i powód, dla którego została wydana. Zaintrygował przyszłych czytelników ciekawostkami umieszczonymi na kartach książki, po którą – po takiej zapowiedzi – ustawiła się długa kolejka…
Spotkanie przygotowały i prowadziły prof. Elżbieta Dybek (wykładowczyni, historyczka, redaktorka i autorka kilku artykułów zamieszczonych w publikacji) oraz Ewelina Kasperska (rzecznik prasowy, polonistka, autorka artykułu w części dydaktycznej). Panie zadbały o dobrą atmosferę, przygotowując prezentacje związane z tematem spotkania i dyskutując z gośćmi, którzy chętnie zabierali głos i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Nadarzyła się również okazja, by w imieniu pracowników kierunku historia podziękować obecnemu na spotkaniu prof. Mirosławowi Piotrowskiemu za wieloletnią współpracę i sponsorowanie cennych nagród (wycieczek do Brukseli!) dla laureatów organizowanych przez historyków konkursów. Pan Profesor otrzymał brawa jednak nie tylko z tego powodu, uczestnicy spotkania docenili również w ten sposób fakt, że przyjechał do Przemyśla – w ten zimowy, śnieżny dzień – aż z Lublina!
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik