https://pansp.pl/wp-content/uploads/2018/10/3-10.jpg

Panna Wodna na przemyskim zamku

22 października 2018

Operetka ,,Panna Wodna’’ wystawiona na scenie PCKiN Zamek to kolejna impreza, która wpisuje się w cykl obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W nastrój wieczoru poświęconego Niepodległej, wprowadził zamkową publiczność słowem wstępnym dr Sławomir Solecki, prorektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych

w Przemyślu, która była współorganizatorem tego wydarzenia.

Przed rozpoczęciem właściwego spektaklu, jego wykonawcy – artyści Teatru Muzycznego ,,Olimp’’ Towarzystwa Muzycznego w Rzeszowie, zaśpiewali kilka piosenek; m.in. ,,Płynie Wisła…’’ i ,,Jak długo na Wawelu…’’, które rozgrzały serca publiczności. Widzowie dali się ponieść, nucąc wspólnie.

,,Panna Wodna’’  miała swoją prapremierę w Warszawie, zaledwie miesiąc przed wybuchem II wojny światowej. Odniosła wówczas sukces. Po wojnie zyskała popularność i była wielokrotnie wystawiana, a jej melodie stały się chętnie śpiewanymi szlagierami. Należy do nich np. słynne tango ,, Morze, szumiące, kołyszące szumem fal…’’.

Treścią operetki są zabawne perypetie pasażerów i załogi polskiego statku ,,Panna Wodna’’ (istniał naprawdę) podczas rejsu z Hawajów do portu w Gdyni, który był chlubą międzywojennej Polski. Na pokładzie są m.in. biznesmen z rodziną, stęskniona za krajem pasażerka na gapę i poszukująca miłostek młoda dama. Przeżycia osobiste bohaterów przeplatają się z wątkami patriotycznymi; szczególnie zaakcentowana jest radość z odzyskania przez Polskę dostępu do morza. A wszystko to w oprawie porywającej muzyki Jerzego Lawiny-Świętochowskiego.

Spektakl, na którym obecny był m.in. rektor PANS dr Paweł Trefler wraz z pracownikami

i słuchaczami uczelni, został ciepło przyjęty przez pełną widownię i nagrodzony rzęsistymi oklaskami.

 

* * *

Warto dodać, że ten wieczór na zamku stał się również okazją do integracji środowiska słuchaczy Uniwersytetów III Wieku, uczestniczących w programie „Kompetentny senior ambasadorem społeczeństwa wiedzy”. Ponadto wśród publiczności zasiadły byłe aktorki przemyskiego „Fredreum”, które wspominały swoje występy w „Pannie Wodnej”,  wystawianej w latach 60. – 90. ub. wieku. Natomiast jednym z wykonawców, który pojawił się na scenie tego wieczoru, był p. Andrzej Jasiński pochodzący z  podprzemyskiej  Żurawicy.

 

Zdjęcia: Kamil Krukiewicz

Logo PWSW
EnglishPoland