https://pansp.pl/wp-content/uploads/2024/07/961A8891-scaled.webp

Pierwsze Dyplomatorium w Instytucie Ochrony Zdrowia

18 lipca 2024

Lipiec jest miesiącem gorącym i nie ma w tym stwierdzeniu niczego zaskakującego. Ale jeśli ma ono dotyczyć atmosfery panującej na uczelni, może zaskakiwać. A przecież trwają obrony prac dyplomowych, korytarze wypełniają się odświętnie ubranymi studentami, gwarno od powtarzanych regułek, definicji, a emocje, które towarzyszą kandydatom do tytułów licencjata i magistra (inżynierowie bronią się zimą) unoszą się w powietrzu… Gorąco! Ponadto to lipiec właśnie jest miesiącem, w którym swoje dwie ważne uroczystości organizuje Instytut Ochrony Zdrowia, „wypuszczając w świat” absolwentów. 5 lipca miało miejsce tzw. czepkowanie, 16 lipca zaś obyło się uroczyste Dyplomatorium, podczas którego dyplomy ukończenia pielęgniarskich studiów magisterskich odebrało ok.70 absolwentów tego kierunku.

Tradycyjnie PT Gości powitał prof. ucz. dr Paweł Trefler, wyrażając radość z kolejnego spotkania w zacnym gronie i z tak ważnej okazji, to bowiem pierwsze Dyplomatorium w Instytucie Ochrony Zdrowia. Głos zabrały ponadto Panie: Marzanna Pelc – Przewodnicząca Podkarpackiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku oraz Barbara Świetlik – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie. Kilka słów do absolwentów skierował również prof. dr hab. Wiesław Barabasz, który podkreślał pozanaukową wartość studiów i jej wpływ na kształtowanie osobowości studentów, ważnym wątkiem była również opowieść o relacji mistrz-uczeń, którą Profesor nazwał „podstawą edukacji”.
Do tego wątku nawiązała dr Bożena Majchrowicz, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia, która opowiedziała o pięcioletniej już historii Instytutu i tworzeniu się pięknej historii w oparciu o wspólną pracę, pasję, zawiązujące się przyjaźnie. „Już tęsknię” – dodała na koniec.
Najważniejszą częścią uroczystości był moment wręczania przez JM Rektora dyplomów „świeżo upieczonym” magistrom. Ceremonia odbyła się w dużym skupieniu, z dbałością o szczegóły – absolwenci wystąpili w togach i biretach, w dostojnym pochodzie zajmowali miejsca na scenie, a po otrzymaniu dyplomu przekładali frędzel przy birecie z lewej strony na prawą na znak ukończenia studiów.

Serdeczne gratulacje złożyła nowym magistrom Joanna Kiełbasa, starościna I roku pielęgniarstwa II stopnia. Podziękowania w kierunku kadry akademickiej, władz uczelnianych oraz koleżanek i kolegów z roku popłynęły z ust Klaudii Pituli, starościny II roku pielęgniarstwa, przedstawicielki absolwentów, która otrzymała od nich również miłe słowa i upominek.

Zwieńczeniem części oficjalnej spotkania był wykład okolicznościowy, który wygłosiła prof. ucz. dr hab. Bożena Baczewska. Pani Profesor zadała fundamentalne dla pielęgniarstwa pytanie: czy to ZAWÓD, RZEMIOSŁO, POWOŁANIE a może SZTUKA?

Uczestników uroczystości w dobry nastrój wprowadził recital w wykonaniu panów Piotra Szelążka (altówka) oraz Tomasza Chmiela (piano) oraz słodka niespodzianka, czyli tort, przy którym później toczyły się kuluarowe rozmowy na patio.

Wszystkim absolwentom, nie tylko tym, którzy ukończyli pielęgniarstwo, serdecznie gratulujemy osiągnięcia zamierzonych celów, co wiąże się z pokonywaniem własnych słabości i przeszkód, zaangażowaniem dużych pokładów sił, cierpliwości i ambicji. Jesteście Państwo „zwierciadłem” uczelni, bo „jakość uczelni odzwierciedla się w umiejętnościach absolwentów” – podsumowywał prof. Barabasz.

Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik




Logo PWSW
EnglishPoland