I Konferencja WIRTUALNA EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI realnie w PANS
21 kwietnia 2023Przestrzeń do dyskusji, wymiany doświadczeń, poszerzenie horyzontów, poznanie opinii specjalistów, a dzień tylko jeden. O czym mowa? O I Konferencji WIRTUALNA EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI – SZANSE I WYZWANIA zorganizowanej 20 kwietnia br. przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Przemyślu oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich PCEN w Rzeszowie Oddział w Przemyślu. Prezentacje, warsztaty oraz panele dyskusyjne, prowadzone przez specjalistów z branży nowych technologii, jak również przedstawicieli świata edukacji, otworzyli pomysłodawca wydarzenia – dr Robert Oliwa, Prorektor ds. studenckich oraz Rektor PANS, prof. Paweł Trefler.
Podczas spotkania poruszane były kwestie istotne dla praktycznego zastosowania VR/AR, m.in. w takich obszarach jak: gry i rozrywka, symulacje medyczne, szkolenia, doradztwo zawodowe, a przede wszystkim – szeroko rozumiana edukacja. Niezależnie od przyjmowanych stanowisk i pojawiających się wniosków, najlepszym podsumowaniem łączącym wszystkie głosy będzie stwierdzenie: „przyszłość to… teraźniejszość!”.
Mimo zagrożeń, jakie niesie ze sobą świat wirtualny – samotność w sieci, hejt, zaburzenia w postrzeganiu różnic między tym co wirtualne, a co realne itp. – żyjemy w czasach ogromnego przyspieszenia i musimy się z tym zmierzyć, nie w sensie negatywnym, ale traktując to jako wyzwanie i szansę. Sposoby na użyteczne wykorzystanie VR, AR w edukacji zaprezentowali przedstawiciele firm: CinematicVR sp. z o.o., Asseco Data Systems S.A., ARIBO, S4Tech, KONTEL, HTC, PROVECTUS VR, CCT Poland, popierając swoje słowa wynikami badań. „Aplikacje są dostarczane, jeśli doświadczanie: niemożliwe jest w normalnych warunkach, ponieważ dotyczy losowych zdarzeń, jak np. pożar; generuje znaczne koszty, wiąże się z dużymi inwestycjami; jest niebezpieczne, zagraża zdrowiu i życiu osoby uczącej lub znajdującej się w otoczeniu” – powtarzali prelegenci.
Dwie sesje indywidualnych prezentacji poprzedziły wykłady plenarne „Człowiek, język, świat w wirtualnej edukacji przyszłości” prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga oraz „Wirtualna rzeczywistość w kształceniu kadr medycznych – doświadczenia własne” dr. hab. Pawła Więcha, prof. PANS. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się również: dr Janusz Hamryszczak, dr Ewelina Mitera, dr Sławomir Rybka, dr Katarzyna Szmyd, dr Joanna Ziobro-Strzępek oraz mgr inż. Jerzy Wawro.
Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej, dzięki której zaprezentowane materiały będą mogły trafić do szerszego grona odbiorców. Zachęcamy do obejrzenia transmisji z pierwszego panelu, która dostępna jest na naszym fanpage’u na Facebooku: https://www.facebook.com/pans.przemysl/videos/174796198796967.
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik / Oksana Pikula