https://pansp.pl/wp-content/uploads/2022/04/Wyrozniajace-2-1000x800.jpg

Niezła sztuka, czyli dzień otwarty w Instytucie Humanistyczno-Artystycznym

26 kwietnia 2022

25 kwietnia 2022 r. otworzył się dla młodzieży szkół ponadpodstawowych Instytut Humanistyczno-Artystyczny. Mimo iż artyści bywają introwertyczni, to ich sztuka łamie wszelkie bariery, a tym samym otwiera drzwi do nowych światów. W ostatni kwietniowy poniedziałek owe drzwi otworzyły się dosłownie – całe Centrum Sztuk Projektowych było do dyspozycji ponad 100 uczniów. Czego mogła doświadczyć młodzież? (bo powiedzieć, że „zobaczyła” to za mało, szczególnie w murach uczelni, która stawia na praktykę)

Dzień (dobry!) rozpoczął się w sali audiowizualnej, w której po uroczystym otwarciu spotkania przez dr Annę Kałamarz-Kucz, kierownika Zakładu Architektury Wnętrz w towarzystwie prof. dr. hab. Henryka Ożoga – kierownika Zakładu Projektowania Graficznego oraz wykładowców Instytutu Humanistyczno-Artystycznego: dr Elżbiety Cieszyńskiej oraz dr. inż. Piotra Kisiela, rozpoczął się pokaz filmowy animacji oraz projektów zrealizowanych przez studentów architektury wnętrz i projektowania graficznego. Kierownicy Zakładów Architektury Wnętrz i Projektowania Graficznego mieli okazję, by pochwalić się pracami dyplomowymi zrealizowanymi przez studentów tychże kierunków i zdradzić kulisy pracy nad nierzadko wybitnymi projektami. Niejednokrotnie została przywołana myśl, że miejsce studiowania nie jest tak ważne, jak zdobyte umiejętności, warsztat i oczywiście talent, bo przemyscy studenci, ci z małego przygranicznego miasta, pracują w różnych firmach w Polsce i na świecie. Wśród przedstawionych projektów można było zobaczyć m.in. wizualizację dawnych murów obronnych Przemyśla, wizualizację 3D izby kupca bławatnego, wizualizację rotundy św. Mikołaja, której szczątki znajdują się w podziemiach przemyskiej Archikatedry, demo gry komputerowej, wizualizację samochodu elektrycznego, filmy „Historia jednego dzwonu” oraz „Od aptekarza do wynalazcy”, ale też projekty aranżacji dworku w Nienadowej na centrum kultury oraz Dziennego Domu Pobytu Osób Starszych z możliwością zamieszkania. Najwięcej emocji wzbudził projekt „Muzeum Ocalonych Istnień. Dom Sióstr Podgórskich”, którego projekt powstał w oparciu o prawdziwą historię i istniejący budynek przy ul. Tatarskiej – to tam podczas II wojny światowej siostry Podgórskie ukrywały Żydów, a studentka architektury wnętrz postanowiła nadać temu miejscu wymiar muzealny, być może idea się z iści, podobnie jak nagrodzonego w konkursie WZOROWE PODKARPACIE 2021 projektu „Muzeum wojny”.

Wykładowcy podkreślali, że wszystkie prace powstawały przy ścisłej współpracy z różnymi instytucjami, w tym np. Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a tym samym historykami, archeologami.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zwiedzanie Centrum Sztuk Projektowych, ale jego wyposażenie nie stanowiło „eksponatów do podziwiania”, lecz narzędzia do pracy twórczej – bo młodzież mogła wziąć udział w warsztatach plastycznych i projektowych. Wybrać można było jedne z trzech: warsztaty rysunku perspektywicznego w pracowni rysunku i malarstwa (prowadzone przez mgr. Witolda Taworskiego), warsztaty projektowe – projektowanie małych form graficznych (prowadzone przez studenta II roku projektowania graficznego Kamila Behena pod okiem dr Elżbiety Cieszyńskiej) oraz warsztaty animacji 3D (prowadzone przez dr. inż. Piotra Kisiela). Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich uczestnicy chętnie korzystali z doświadczeń prowadzących zajęcia i „podpytywali” o tajniki pracy np. z użyciem konkretnych programów graficznych. W końcu najlepiej pytać u źródła.

To było interesujące spotkanie – tak zapewne myślą o nim gospodarze, ale przede wszystkim młodzież, która nie spodziewała się tylu atrakcji i związanych z nimi wrażeń w jednym miejscu. Centrum Sztuk Projektowych to wyjątkowa przestrzeń, dzieją się tam rzeczy niebanalne. Do następnego!


Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Witold Martowicz



Logo PWSW
EnglishPoland