Warsztaty D-Camp/D-Path – obóz dla osób chorych na cukrzycę
2 sierpnia 2022Mimo wakacyjnej przerwy, od pewnych tematów nie można odpocząć. Kwestii zdrowia nie da się odłożyć na później, a i edukacji zdrowotnej obce jest hasło „urlop”. W poniedziałek, 1 sierpnia, w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu otwarte zostały warsztaty dla diabetyków. Przez cały tydzień (31.07 – 7.08) chorujący na cukrzycę będą się spotykać m.in. na zajęciach sportowych, warsztatach z psychologiem, grach i zabawach. „Jestem szczęśliwa, że możemy się spotkać w gronie osób, które zmagają się z tą samą chorobą, możemy dobrze czuć się w swoim towarzystwie, dzielić doświadczeniami” – powiedziała podczas spotkania inaugurującego obóz Magdalena Pardel-Trefler, Prezes Fundacji Wymiany Kulturowej TO TU TO TAM, pomysłodawczyni, menadżerka i główna organizatorka przedsięwzięcia.
Co o nim wiemy? Z mediów społecznościowych projektu D-CAMP dowiadujemy się o misji tygodniowego zjazdu: „w ramach pierwszego diabetes camp/obozu dla osób z cukrzycą typu 1 w Przemyślu – D-CAMP, chcemy namówić Was do przekraczania granic z cukrzycą, rozwoju osobistego, wzmocnienia siebie i podejmowania wyzwań, ale przede wszystkim nawiązania znajomości z innymi chorymi na cukrzycę, z którymi będziecie dzielić te wyzwania!” Realizacja tych ambitnych planów rozpoczęła się już w poniedziałek.
Uroczystego otwarcia diabetes camp dokonał gospodarz PANS (ale i wolontariusz projektu, w ramach którego odbywają się warsztaty), JM Rektor, dr Paweł Trefler, prof. PANS, który zapewniał, że uczelnia „przywiązuje dużą wagę do przedsięwzięć z zakresu edukacji społecznej, co więcej Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu w 2019 roku przystąpiła do grona sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni i tę misję nieustannie realizuje”. Gospodarzowi uczelni towarzyszyła dr Edyta Guty, prof. PANS – kierownik Zakładu Pielęgniarstwa PANS, która od początku była życzliwa powziętej inicjatywie, w którą zaangażowali się również pracownicy i studenci medycznego kierunku. Głos zabrał ponadto Andrzej Mielcarek – Prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który życzył uczestnikom owocnych spotkań, wypoczynku i dobrej zabawy.
Spotkanie miało charakter inaugurujący oraz organizacyjny. Pani Magdalena Pardel-Trefler przestawiła program warsztatów oraz prowadzących zajęcia, wśród których są m.in. Agnieszka Macyk – trenerka metody Life Plan Academy Fundacji Marka Kamińskiego, Joanna Markin – psycholożka, psychoterapeutka i psychoedukatorka, Antonio Russo (Włochy), który będzie odpowiedzialny za organizację kącika „Projekty Europejskie”, Neil Bell i Jakob Hultgren – pomysłodawcy i organizatorzy warsztatów „Wrap up gry planszowej” oraz Christos Morsy (Grecja), który dla najmłodszych grup przygotował warsztaty Lego 03.
Dzięki połączeniu dwóch projektów (D-CAMP i D-PATH) obóz zyskał wymiar nie tylko integracyjny, lecz również edukacyjny, gdyż pokłosiem przemyskiego spotkania będą materiały dydaktyczne testowane przez diabetyków. W opracowaniu jest bowiem gra planszowa, która w założeniu ma pomóc cukrzykom (osobom, u których właśnie zdiagnozowano chorobę) i ich rodzinom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Jak reagować w różnych sytuacjach – jak pomóc cukrzykowi, gdy słabnie lub jest nadpobudliwy? Jak powinna wyglądać jego/jej dieta? Uczestnicy warsztatów to najlepsza grupa testowa, która w ramach obozu realizować będzie („ścieżkę”) D-PATH – to integracyjny, edukacyjny, promujący zdrowie projekt skupiający 3 grupy: chorych na cukrzycę i choroby metaboliczne, spokrewnione rodziny i edukatorów. Jego celem jest zbadanie potrzeb tej grupy, aby pomóc dwóm pierwszym stać się społecznie włączonymi do społeczeństwa.
Warsztaty odbyły się w ramach dwóch projektów:
Projekt D-CAMP finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt D-PATH dofinansowany z programu Erasmus+ Edukacja Dorosłych.
Projekt realizują:
Fundacja Wymiany Kulturowej TO TU TO TAM
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu
Patronat:
Prezydent Miasta Przemyśla
Przemyska Rada Kobiet
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Oksana Pikula, Adama Jaremko (obrazek wyróżniający)