Wielka Podróż Henryka Jaskuły
29 listopada 20212020 Rokiem Kapitana Jaskuły
Rok 2020 niewątpliwie należał do Henryka Jaskuły. 17 lutego Radni Rady Miejskiej w Przemyślu jednogłośnie przegłosowali uchwałę, która nadała inicjatywie oficjalny charakter. Nasza uczelnia czynnie włączała się w wydarzenia upamiętniające tego Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, a osobą wyjątkowo zaangażowaną z ramienia PANS jest Kwestor – Jerzy Uziembło, pasjonat żeglarstwa. Pandemia nieco pokrzyżowała zaplanowane obchody, ale na szczęście udało się zrealizować wiele projektów, jak np. plenerowa wystawa pod Urzędem Miasta czy ekspozycja w pobliżu Zamku Kazimierzowskiego. Część wydarzeń odbyła się wirtualnie, w tym m.in. Noc Muzeów Inaczej.
Festiwal PRZEMYŚLne PODRÓŻE
Kulminacją obchodów była sobotnia Wielka Podróż Henryka Jaskuły, wpisująca się w Festiwal PRZEMYŚLne PODRÓŻE. To była wspaniała, sentymentalna wyprawa, która przeniosła uczestników z przemyskiego Centrum Kulturalnego w świat prawdziwej pasji. Dzięki wspomnieniom świadków wydarzeń, uzupełnionych o archiwalne materiały filmowe, poznaliśmy inne oblicze Kapitana. Wiemy, z czego zasłynął, ale czy wiemy, kim tak naprawdę był…
Osobliwy – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – taki obraz wyłaniał się z opowieści Mieczysława Nyczka, Justyny Woś-Nyczek (autorzy książki Nad Jaskułowym Gniazdem), Lesława „Macieja” Antoniewskiego oraz Jana Miszczaka.
Z zawodu inżynier, z zamiłowania taternik, żyjący w poczuciu, że „żeglowanie jest koniecznością”. Chciał doczekać czasu, w którym polski żeglarz prześcignie jego osiągnięcia. Nie do opisania jest skala uczucia, jakim darzył żeglarstwo. Tak Jaskuła pożegnał się z jachtem, na którym odbył rejs dookoła świata, a który 7 lat po tym wyczynie został rozbity: „Do istot, które kochałem bardziej niż bardzo zaliczam Dar Przemyśla (…) Żyję z połową duszy, ta druga połowa leży we wraku Daru Przemyśla na kubańskiej plaży…”.
Ostatnie pożegnanie, a wieczna pamięć
Pogrzeb Kapitana odbędzie się za dwa lub za trzy lata. Jak to możlwe? Henryk Jaskuła zdecydował o przekazaniu swojego ciała Katedrze Anatomii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stając się tym samym ważnym darem dla nauk medycznych.
Podczas sobotniego wydarzenia padło wiele ciekawych propozycji, których realizacja pozwoliłaby na trwałe, namacalne upamiętnienie. Niezależnie od tego, czy będzie to ster w przemyskim rynku, pomnik realnych rozmiarów, czy mural, wierzymy, że dzięki temu Jaskuła będzie zawsze wśród przemyślan. „Można odejść na zawsze, by stale być blisko.”
⁕⁕⁕
W programie znalazły się również występy artystyczne. XIV Przemyska Harcerska Drużyna Wodna im. hm. Edwarda Heila, Ewelina i Łukasz Kasperscy oraz C.K. Port Przemyśl muzycznie ugościli miłośników szant.
Pod koniec wydarzenia na wszystkich gości czekała miła niespodzianka w postaci loterii, podczas której gadżety z logo PANS trafiły w szczęśliwe ręce. Upominki wręczył Rektor uczelni – dr Paweł Trefler, prof. PANS.
Za sterami wydarzenia stał Rafał Paśko, który czuwał nad sprawnym przebiegiem programu.
⁕⁕⁕
Organizatorzy:
Centrum Kulturalne w Przemyślu
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu
Współorganizator:
Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski
Partner:
TVP3 Rzeszów
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Kamil Krukiewicz, Marcin Sowiński