Przemoc wirtualna, ale doświadczenie realne – wnioski z debaty dla młodzieży
9 grudnia 2022Profilaktyka, czyli podejmowanie działań, skierowanych do różnych grup, we współpracy z innymi środowiskami i instytucjami, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych, to dla przemyskiej Uczelni codzienność. W ostatnim czasie, wraz z Komendą Miejską Policji w Przemyślu, zrealizowaliśmy dwie debaty dot. sfery wirtualnej – bezpieczeństwo seniorów w sieci (24 listopada, więcej tutaj: https://pansp.pl/pl/bezpieczenstwo-seniorow-debata/) oraz cyberzagrożenia młodzieży, o których to, w obecności młodzieży i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z naszego regionu, dyskutowała wczoraj grupa ekspertów.
Nie zabrakło również przedstawicieli PANS w Przemyślu, którą reprezentowali: dr Robert Oliwa – prorektor ds. studenckich, dr hab. Marek Delong, prof. PANS – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, Humanistycznych i Ochrony Zdrowia, dr Andrzej Kawecki – Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Humanistycznych i zastępca Naczelnika Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu oraz reprezentacji ze strony KMP w Przemyślu: na czele z kom. Waldemarem Kolczakiem – Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu, mł. asp. Joanną Golisz – Oficerem Prasowm Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, st. asp. Lidią Przybyłowicz, która, jako moderator, czuwała nad sprawnym przebiegiem rozmów, a także gości: Macieja Kamińskiego – Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu oraz Radnego Rady Miejskiej Miasta Przemyśla, Macieja Szeremety – Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Przemyślu, dr. Macieja Waltosia – Dyrektora Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Agnieszki Cynowskiej-Porady – Kierownika Biura Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Starostwa Powiatowego w Przemyślu, Anety Pacuły – reprezentującej Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Anny Harań – psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu, Iwony Paczkowskiej – wizytatora z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Oddział w Przemyślu.
Główny cel, jaki przyświecał spotkaniu, to przygotowanie uczniów do odpowiedzialnych zachowań w świcie wirtualnym i uświadomienie, jak ważna jest nauka dobrego (!) komunikowania się w sieci.
Prelegenci – st. sierż. Emilia Bazan – profilaktyk z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, asp. Krzysztof Skiba (w towarzystwie starszego sierżanta Macieja Rajzera) – z Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Wydział w Rzeszowie; starszy ratownik medyczny Rafał Kijanka – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, uświadomili zgromadzonym, jak wiele wiemy o możliwościach internetu, a jak rzadko zastanawiamy się nad kwestią zagrożeń płynących z jego użytkowania.
O czym warto pamiętać?
Mobbing elektroniczny nie zostawia siniaków, widocznych śladów. Przemoc jest online, osoba przed ekranem nie widzi cierpienia, ale emocje osoby doświadczającej (a nie ofiary – odchodzimy od używania tego terminu, aby nie przypinać „łatki”) występują realnie… Dowodem na to są interwencje ratowników medycznych, którzy codziennie wyjeżdżają do zgłoszeń o próbach samobójczych, samookaleczeniach itp. Nie zapominajmy o odpowiedzialności, nie tylko za swoje słownictwo, ale również reakcje – lajkując obraźliwe komentarze, posty, wspieramy sprawcę w jego działaniach. Chrońmy swoje dane, dbajmy o konfigurację kont, definiujmy, kto może czytać, komentować udostępniane przez nas treści, bo te nierzadko dostarczają o nas wielu informacji.
Dzięki wczorajszym rozmowom uczniom nie są obce takie terminy, jak: cyberbullying, hejt, trolling, grooming, stalking, phishing, sexting. Uczestnicy wydarzenia poznali niebezpieczeństwa płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z internetu oraz przydatne strony internetowe, na których można sprawdzić, czy witryna, z której chce się skorzystać jest bezpieczna.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom przemyska młodzież będzie przykładem bezpiecznych zachowań w szkole i poza nią.
Debata została objęta Honorowym Patronatem przez Starostę Powiatu Przemyskiego oraz Prezydenta Miasta Przemyśla.
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik