PANS w miejskim projekcie „Razem zmieniamy Przemyśl”
3 grudnia 2021O tym, że uczelnia jest ważna dla miasta i jego rozwoju niejednokrotnie wspominał podczas swoich przemówień Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun. O tym, że warunkiem sine qua non rozwoju uczelni (w tym m.in. dostosowania jej oferty dydaktycznej do potrzeb lokalnego rynku pracy) jest jej współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, wielokrotnie przypominały uczelniane władze. Właśnie nadarzyła się okazja, by połączyć siły obu instytucji we wspólnym dziele, u podstaw którego leży troska o losy miasta i jego mieszkańców.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych jest jednym z partnerów projektu zainicjowanego przez przemyski Urząd Miejski, projektu o wymownej nazwie „Razem zmieniamy Przemyśl” (dofinansowanego w ramach Funduszy Norweskich). Podczas konferencji prasowej 2 grudnia br., która odbyła się w przemyskim magistracie z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla i partnerów, współtwórców projektu, cel i zasadność inicjatywy nakreślił Wojciech Bakun: „Ten projekt ma integrować całą społeczność miasta Przemyśla (stowarzyszenia, fundacje, uczelnię…) po to, abyśmy wspólnie mogli odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, by zejść ze ścieżki degradacji i wejść na ścieżkę rozwoju. O tym, jak to zrobić, zdecydować mają nie urzędnicy, a mieszkańcy miasta i wspomniane podmioty, instytucje”.
W konferencji prasowej udział wzięli, obok Prezydenta, Zastępca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich Tomasz Potkański, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Beata Bielecka, Prezes Zarządu PARR S.A. Piotr Pyszczuk, ekspert wspierający prace nad programem Grzegorz Godziek oraz reprezentujący Państwową Akademię Nauk Stosowanych – Rektor PANS, dr Paweł Trefler, prof. PANS i Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr Sławomir Solecki.
„Realizujemy misję odpowiedzialności społecznej. Zależy nam na tym, by zatrzymać młodzież, żeby miasto się rozwijało” – zapewniał prof. Trefler, a te słowa poparł przykładami dobrej praktyki dr Solecki: „Budujemy dobrą atmosferę współpracy. Już wcześniej realizowaliśmy wspólnie z Miastem różne przedsięwzięcia. Wszak misją uczelni jest również współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, którą staramy się konsekwentnie realizować. W ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl” zaproponowaliśmy kilka przedsięwzięć, które kładą nacisk na docieranie do młodych ludzi kształcących się w szkołach ponadpodstawowych. Pochodzą nie tylko z Przemyśla, lecz również z powiatu przemyskiego (…). Celem projektów zaproponowanych przez uczelnię jest wzmocnienie szczególnie dwóch obszarów: tych, które wiążą się z informatyką oraz służbami mundurowymi”.
Dział Rozwoju i Współpracy PANS miał wiele pomysłów na to, jak „zmienić Przemyśl”. Ze względu na wyznaczony budżet przedsięwzięcia (Fundusze Norweskie) do realizacji przyjęte zostały trzy spośród wielu zgłoszonych przez PANS projektów, są to:
1) Akademia Programowania Informatycznego PANS (API) jako akcelerator kompetencji informatycznych;
2) Zawodowcy w mundurach. Popularyzacja ścieżki zawodowej związanej z obronnością, bezpieczeństwem wewnętrznym i zarządzaniem kryzysowym wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych Miasta Przemyśla;
3) Pracownia badań i analiz społeczno-gospodarczych otoczenia PANS w Przemyślu.
*
Jak jeszcze będzie zmieniał się Przemyśl? Jakie działania będą realizowane w ramach projektu? Co zaproponowali inni partnerzy? O tym przeczytać można m.in. TUTAJ (strona internetowa Urzędu Miejskiego)
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Marcin Sowiński