Seminarium „Społeczne aspekty turystyki w Przemyślu” w ramach Przemyskich Seminariów Naukowych
13 lipca 2018„Społeczne aspekty turystyki w Przemyślu” to główny temat kolejnego spotkania w ramach Przemyskich Seminariów Naukowych, poprowadzonego przez dr. Sławomira Soleckiego – Prorektora PANS ds. rozwoju i współpracy.
Podczas wydarzenia podjęto bardzo aktualną (zwłaszcza w tym wakacyjnym czasie) problematykę turyzmu. Słuchacze dowiedzieli się, że turyści w mieście są potrzebni i warto o nich zabiegać, ponieważ branża turystyczna jest ważnym składnikiem gospodarki takich ośrodków miejskich jak Przemyśl.
Podczas swojego referatu dr hab. prof. PANS Marian Niezgoda – Dyrektor Instytutu Socjologii PANS przedstawił wyniki badań pilotażowych Turyści w Przemyślu w 2018 r. Zostały one zrealizowane przez studentów II roku socjologii pod kierunkiem dr. hab. Piotra Długosza. Wnioski płynące z badań pozwoliły zebranym dowiedzieć się, że większość turystów to ludzie w średnim wieku, czerpiący wiedzę z Internetu, uczestniczący w zorganizowanych wycieczkach i zainteresowani zwiedzaniem zabytków. Przemyśl jest przez nich oceniany pozytywnie zwłaszcza pod względem życzliwości, gościnności i atmosfery oraz miejsc godnych zwiedzenia. Najsłabiej została oceniona infrastruktura (gastronomia, noclegi).
Przemyśl to miasto o dużym potencjale turystycznym. Do jego zalet można zaliczyć: wyjątkową architekturę, szereg zabytków sakralnych, piękny krajobraz, lokalne potrawy oraz samo usytuowanie – na drodze do często uczęszczanych miejsc (Bieszczady, Ukraina) oraz w pobliżu innych zabytków wartych zobaczenia (Krasiczyn, Dubiecko).
Spotkanie podsumowała dyskusja, której myśl przewodnia koncentrowała się wokół tego, co należy zrobić, aby przedłużyć sezon turystyczny w Przemyślu i poprawić sytuację związaną z infrastrukturą.
To na pewno nie ostatnie spotkanie z cyklu Przemyskich Seminariów Naukowych, więc już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne!
Justyna Przerwa
fot. Marcin Sowiński, Justyna Przerwa