Uczciliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości
14 listopada 2024Główne uroczystości miejskie, związane z Narodowym Świętem Niepodległości, miały miejsce 11 listopada br. pod pomnikiem Orląt Przemyskich, gdzie delegacja naszej uczelni złożyła wieniec i oddała hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski. Dwa dni później Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu przeżywała również swoją lekcję historii.
Wraz z przybyłymi gośćmi, których postawę i obecność szczególnie docenił JM Rektor dr hab. Marek Delong, prof. PANS: „Cieszy mnie bardzo Państwa obecność, bo to znak, że sprawy tożsamości narodowej, którą buduje nasza historia, nie są nam, obywatelom obojętne”, udaliśmy się w symboliczną DROGĘ DO NIEPODLEGŁOŚCI. Jej początek miał miejsce pod Pałacem Lubomirskich, gdzie książę Zdzisław Lubomirski (w którego wcielił się Pan Andrzej Kawecki) wygłosił Odezwę Rady Regencyjnej z 1918 roku. Zebrani zaczęli wczuwać się w podniosły klimat tamtego czasu, który podtrzymało przemówienie Józefa Piłsudskiego, wygłoszone przez jego praprawnuka stryjecznego (!) Tomasza Jamróz-Piłsudskiego. Obecność członka rodziny, tak głęboko zakorzenionej w historii polskiej, była jak wehikuł czasu. Po wybrzmieniu hymnu państwowego oraz pieśni I Brygady Legionów Polskich w uroczystym przemarszu, w takt wygrywany przez medycką orkiestrę, wyruszyliśmy do auli.
Bo być Polakiem, to nie tylko śpiewać patriotyczne pieśni i stawać na baczność do hymnu, to też znać własną historię. A tę przybliżył nasz wspomniany gość specjalny – Pan Tomasz Jamróz, w wystąpieniu ,,Walka o odzyskanie niepodległości”. Słuchacze, dzięki uprzejmości Fundacji Książąt Lubomirskich, otrzymali kopię tekstu Orędzia Rady Regencyjnej do Narodu Polskiego, który ukazał się drukiem w Monitorze Polskim.
Słowa wdzięczności kierujemy do naszego prelegenta, członków Orkiestry Dętej przy OSP w Medyce, Pana Andrzeja Kaweckiego oraz zaangażowanych rekonstruktorów, dzięki którym oprawa scenograficzna i warstwa merytoryczna stworzyły prawdziwie patriotyczny nastrój. A podtrzymywanie tego patriotycznego ducha to nasz obowiązek, ponieważ: Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości (Józef Piłsudski).
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Sebastian Bundyra