Vivat Academia!
10 października 20227 października br. odbyła się kolejna inauguracja roku akademickiego w przemyskiej Alma Mater, kolejna, ale pierwsza taka! Po raz pierwszy bowiem „Vivat Academia” zabrzmiało donioślej, bo miało swoje głębokie i radosne uzasadnienie – 1 października br. uczelnia uzyskała status akademii i zmieniła nazwę, odbyła się zatem pierwsza inauguracja w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Ranga uczelni została podkreślona obecnością podczas uroczystości uczelnianego sztandaru, który został poświęcony przez księdza arcybiskupa Adama Szala, metropolitę przemyskiego.
Inaugurację poprzedziły dwie ważne uroczystości, więc piątkowe święto miało bardzo bogaty program – o godz. 9:30 miało miejsce otwarcie Alei Pamięci poświęconej zmarłym, zasłużonym pracownikom uczelni (więcej o tym wydarzeniu TUTAJ), tuż przed inauguracją odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona członkom Towarzystwa Akademii Przemyskiej (zob. TUTAJ).
Uczelniana aula wypełniła się po brzegi, obecnością zaszczyli nas przedstawiciele różnych środowisk: samorządowych, naukowych, oświatowych, mundurowych, kulturalnych, członkowie stowarzyszeń, przyjaciele i sympatycy akademii. JM Rektor, dr Paweł Trefler, prof. PANS, przywitał gości, w tym m.in. Jolantę Sawicką – Wicewojewodę Podkarpacką, Ewę Draus i Piotra Pilcha – Wicemarszałków Województwa Podkarpackiego, Jana Pączka – Starostę Powiatu Przemyskiego, Wojciecha Bakuna – Prezydenta Miasta Przemyśla oraz przedstawicieli środowiska akademickiego: dra inż. Mateusza Kaczmarskiego – Rektora Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, prof. ucz. dr hab. Elżbietę Rokosz – Prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Agnieszkę Woźniak – Prorektor ds. rozwoju Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, dra inż. Aleksandra Kasprzyka – Dziekana Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.
W swoim inauguracyjnym przemówieniu JM Rektor pochwalił się sukcesami uczelni, które niewątpliwie przyczyniły się do jej awansu, przybliżył ponadto nowe cele: „jako Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, w odróżnieniu od większych uczelni akademickich i uniwersytetów, nie prowadzimy kierunków o profilu ogólnoakademickim, ale mamy jasno wyrażony w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce obowiązek posiadania w swojej ofercie kierunków studiów ściśle związanych z praktycznym wykorzystaniem umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych wyniesionych z zajęć, a także nabytych podczas obowiązkowych praktyk zawodowych. Dzięki temu absolwent studiów o profilu praktycznym prowadzonych w naszej Uczelni jest wstępnie przygotowany do pracy w określonym zawodzie lub grupie zawodów. Może także z powodzeniem kontynuować naukę na studiach magisterskich, a jeśli odnajdzie w sobie powołanie naukowe, z powodzeniem starać się o przyjęcie do szkół doktorskich. Ścieżka edukacyjna jest zatem otwarta dla wszystkich, co pozwala na podejmowanie dojrzałych i przemyślanych decyzji dotyczących wyboru drogi zawodowej”. Prof. Trefler zwrócił uwagę na powiązanie uczelni ze środowiskiem społeczno-gospodarczym i rynkiem pracy, to obowiązkowe ogniwa sukcesu edukacyjnego: „zmiany w ofercie studiów w ostatnich latach miały dosyć dynamiczny charakter i wciąż będą się dokonywać, by w pełni realizować naszą podstawową misję, jaką na tym etapie rozwoju naszej Uczelni jest kształcenie praktyczne z uwzględnieniem wymogów rynku pracy, umożliwiające naszym absolwentom osiągnięcie sukcesu zawodowego”. Po wygłoszeniu łacińskiej formuły otwierającej rok akademicki „Quod felix faustum fortunatumque sit” nastąpił najważniejszy moment uroczystości – immatrykulacja studentów.
Aktu immatrykulacji dokonał dr Robert Oliwa – prorektor właściwy ds. studenckich: „oby nie opuszczały Was pasja do nauki oraz radość ze studiowania i poszerzania własnych horyzontów” – życzył nowo przyjętym żakom Prorektor, za którym studenci I roku powtarzali tekst ślubowania. Po oficjalnym włączeniu ich do grona społeczności akademickiej, głos zabrał przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Mateusz Kurasz (student II roku bezpieczeństwa transgranicznego). Starszy i bardziej doświadczony kolega, życzył młodszym stażem studentom: „abyście tak jak ja, odnaleźli swoje miejsce we wspólnocie akademickiej, realizowali swoje cele i aktywnie włączali się w życie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu (…). Nie bójcie się wyzwań, nigdy się nie poddawajcie i dbajcie o dobre imię i godność naszej akademii”. Pan Mateusz Kurasz zaprosił studentów do współpracy w samorządzie studenckim i angażowania się w inne uczelniane inicjatywy: „tylko od was zależy to, jak będzie wyglądał czas spędzony w naszej akademii, jak go wykorzystacie, ile możecie „wydobyć” dla siebie poza standardowym programem studiów” – kontynuował. Po tych słowach wybrzmiało „Gaudeamus igitur”, które zaintonował chór „Vox Iuventum” pod batutą Piotra Szelążka.
Najlepsze życzenia dla Akademii, ale też zrozumienie jej spraw, wyraził przewodniczący Rady Uczelni pan mecenas Witold Ochenduszkiewicz. Zwrócił uwagę na konieczność dostosowywania oferty dydaktycznej do potrzeb rynku pracy, a tym samym konieczność zmian i elastyczności w dążeniu do celów stawianych uczelni praktycznej.
Głos zabrała ponadto Jolanta Sawicka – Wicewojewoda Podkarpacka, która złożyła władzom uczelni oraz całej społeczności akademickiej gratulacje z okazji kolejnej inauguracji, ale i awansu, po czym odczytała okolicznościowy list od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, w którym Minister podkreśla ważną rolę szkolnictwa wyższego, przede wszystkim nauki, o czym przypominać ma zbliżający się jubileusz, tj. 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. W liście zawarte zostały ponadto życzenia: „w dniu inauguracji roku akademickiego proszę przyjąć serdeczne życzenia wielu sukcesów oraz pomyślności w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Życzę efektywnego rozwoju, realizacji pasji naukowych, a także ambitnych projektów badawczych”.
Gratulacje i życzenia władzom przemyskiej Alma Mater i całej społeczności akademickiej złożyli ponadto Ewa Draus i Piotr Pilch – Wicemarszałkowie Województwa Podkarpackiego oraz Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla. Zabierający głos podkreślali, że awans uczelni ma duże znaczenie nie tylko dla miasta, ale też szerzej – dla województwa, regionu.
Niezwykle ważnym momentem inauguracji było wręczenie medalu wykładowczyni PANS, o przyznaniu którego listownie, jeszcze w okresie wakacyjnym, poinformował Minister Edukacji i Nauki: „Uprzejmie informuję, że zgodnie z Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2022 r. o nadaniu odznaczeń, Rej. 197/2022, na wniosek Ministra Edukacji i Nauki, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę odznaczona została Pani Elżbieta Dybek”. Pani dr Elżbieta Dybek, prof. PANS, podczas 19-letniej pracy w PWSW pełniła funkcję Dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki, Wicedyrektora Instytutu Historii, Kierownika Zakładu Historii oraz Kierownika Zakładu Dydaktyki Historii. W 2012 r. opracowała program studiów historycznych o profilu ogólnoakademickim, w 2015 r. o profilu praktycznym zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji, a w 2019 r. zgodnie z Polską Ramą Kwalifikacji. W latach 2003-2018 była opiekunem naukowym studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego oraz przygotowywała program tych studiów. W latach 2016-2020 brała aktywny udział w pracach Senatu PWSW. Pani Dybek jest również Profesorem Oświaty. Zasłużonej wykładowczyni medal wręczyła Jolanta Sawicka – Wicewojewoda Podkarpacka.
To nie wszystkie wyróżnienia. Podczas pierwszej w pełni akademickiej inauguracji zostały wręczone pamiątkowe medale 29. pracownikom uczelni – te zostały przyznane przez Senat uczelni (Uchwała nr PWSW-SEK-0003/75/22 Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu z dnia 26 września 2022 r. w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla PWSW w Przemyślu”). Pamiątkowe medale wraz z litem gratulacyjnym i podziękowaniami za sumienną pracę wyróżnieni odebrali z rąk JM Rektora.
Ze względu na bogaty program uroczystości, w tym roku, wyjątkowo, nie odbył się wykład inauguracyjny, ale – jak podkreślała prowadząca ceremonię i pisząca te słowa – okazji do wysłuchania wykładów w uczelnianych murach jest każdego roku co najmniej kilka, w tym najbliższe: Dzień Wykładów i Warsztatów Otwartych oraz konferencje. Drzwi PANS są zawsze otwarte dla ciekawych świata, próbujących zgłębić i zrozumieć jego zawiłości.
Po części oficjalnej prof. Trefler zaprosił Gości na rozmowy w kuluarach podczas tradycyjnego rautu.
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Woźny