Wyborcza debata programowa w PANS
5 października 20234 października 2023 r. w godzinach popołudniowych odbyła się w uczelnianej auli wyborcza debata programowa, w której udział wzięło pięciu kandydatów na posłów RP z okręgu nr 22. To nie pierwsze tego rodzaju spotkanie w uczelnianych murach, misją akademii jest bowiem stwarzanie przestrzeni dla merytorycznych i bezemocjonalnych dyskusji. Debatę przygotował i poprowadził Rektor PANS, prof. Paweł Trefler, politolog.
Zaproszenie do udziału w debacie otrzymały wszystkie komitety wyborcze z okręgu nr 22, przyjęło je sześć z siedmiu komitetów, ostatecznie udział w spotkaniu wzięło pięciu kandydatów na posłów RP, jeden z powodów osobistych odwołał swoją obecność. Co istotne, to poszczególne komitety decydowały o wydelegowaniu kandydata, sugestia Rektora dotyczyła jedynie tego, by były to osoby urodzone po 1973 r., nie był to jednak warunek konieczny.
We wprowadzeniu do debaty Rektor podkreślał, że PANS jest odpowiednim miejscem do prowadzenia tego rodzaju rozmów, stanowi bowiem „neutralny grunt”. Decyzję o zorganizowaniu spotkania uzasadniał ponadto obywatelskim obowiązkiem oraz tym, że Przemyśl zasługuje na taką debatę. Spełniać ma ona ponadto kilka innych, ważnych funkcji: „Zebraliśmy się w uczelni, która jest miejscem codziennego ścierania się różnych poglądów. Jest instytucją, której rola to nie tylko przekazywanie wiedzy i umiejętności, ale także kształtowanie kompetencji społecznych studentów, a jedną z najistotniejszych z nich jest umiejętność prowadzenia rzeczowej dyskusji na argumenty, co w tej uczelni stanowi powszechną praktykę. Dzisiejsza debata ma mieć zatem funkcję nie tylko informacyjną, ale także wychowawczą” – podkreślał prof. Trefler.
Głos zabierali: Marek Chludziński (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych), Arkadiusz Południach (Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni), Andrzej Zapałowski (Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość), Gabriel Zajdel (Komitet Wyborczy Nowa Lewica), Daniel Dryniak (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość). Pytania Rektora dotyczyły kluczowych obszarów funkcjonowania państwa, czyli polityki finansowej i gospodarczej, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony, polityki społecznej, płacowej i emerytalnej, polityki edukacyjnej, polityki regionalnej i migracyjnej oraz relacji rząd – samorządy terytorialne. Kandydaci w wyznaczonej przez Rektora kolejności odpowiedzieli łącznie na sześć pytań, w drugiej części mieli możliwość zadania pytania wybranemu kontrkandydatowi, w części trzeciej zaś wygłaszali exposé. W swoich podsumowaniach poruszali różne kwestie, chcąc przekonać odbiorców do swojej kandydatury lub reprezentowanego ugrupowania politycznego, i tak Marek Chludziński podkreślał, że „wybory to stawka o wolność”. Arkadiusz Południak wskazywał na trwający od kilkunastu lat konflikt polityczny, który – jak stwierdził – czas zakończyć. Andrzej Zapałowski zapewniał: „nic nie damy, ale też nie zabierzemy”. Gabriel Zajdel przekonywał, że Lewica jest gwarantem praw kobiet, pracowników i emerytów. Daniel Dryniak zaś skorzystał z okazji, by zaapelować do odbiorców w sprawie obowiązku udziału w zapowiedzianym przez rząd referendum.
Każdy z uczestników podporządkował się zasadom debaty, przestrzegał czasu wypowiedzi i dbał o jej kulturę, a przede wszystkim merytorykę. Debata była transmitowana na żywo za pośrednictwem uczelnianego fanpage’a na platformie Facebook, nagranie znajduje się TUTAJ.
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Oksana Pikula