Zajęcia studyjne w Instytucie Nauk Społecznych i Humanistycznych
29 listopada 2023W dniach 20-21 listopada 2023 roku studenci bezpieczeństwa transgranicznego, bezpieczeństwa i stosunków transgranicznych oraz stosunków międzynarodowych uczestniczyli w zajęciach studyjnych przybliżających w sposób praktyczny problematykę ochrony granicy państwowej w rejonie służbowej odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Studenci wymienionych kierunków studiów, którzy w większości wiążą swoje plany zawodowe z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, w szczególności ze Strażą Graniczną, udali się w Bieszczady, które przywitały ich mroźną i śnieżną pogodą. Zapoznali się z infrastrukturą Placówki Straży Granicznej w Krościenku oraz sprzętem i wyposażeniem wykorzystywanym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.
Dodatkowo kapitan SG Aleksandra Stanisz z Placówki Straży Granicznej w Krościenku oraz wykładowcy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu gen. dyw. SG w st. spocz. mgr Dominik Tracz, kapitan SG mgr Sebastian Dobrowolski, podinsp. w st. spocz. mgr Mariusz Szczęsny, dr hab. prof. PANS Marek Delong i dr Andrzej Kawecki przybliżyli studentom specyfikę służby oraz zadania, jakie realizuje Straż Graniczna w tym pięknym, ale trudnym terenie Bieszczad, koncentrując się przede wszystkim na praktycznych aspektach codziennej służby pograniczników. Studenci mieli również możliwość obejrzenia pokazu tresury psa służbowego. „Czworonożny funkcjonariusz” nie tylko popisał się umiejętnościami węchowymi, ale również potwierdził, że jego przewodnik to jednocześnie prawdziwy kompan i przyjaciel. Psy służbowe w Straży Granicznej służą do ochrony granicy państwowej oraz wykrywania przemycanego towaru i narkotyków już od 25 marca 1928 roku.
To nie jest praca, lecz służba – jak podkreślali sami pogranicznicy – uświadamiając studentom, że ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie granicy RP tak, aby zapobiegać przestępstwom granicznym, zwłaszcza nielegalnej migracji czy przemytowi towarów, akcentując trudy codziennej służby zarówno na terenie samego przejścia granicznego, jak i zielonej granicy.
Studenci poza Placówką Straży Granicznej w Krościenku odwiedzili również Muzeum Przyrodnicze w Mucznem, gdzie poznali wiele gatunków zwierząt, które można spotkać w Beskidzie Niskim oraz zobaczyli pokazową zagrodę żubrów znajdującą się na terenie leśnictwa Muczne przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna. W zagrodzie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii i Francji.
Podsumowanie wizyty studyjnej miało miejsce podczas obiadokolacji w Hotelu Solny Resort w Bieszczadach, gdzie dla studentów przygotowano niespodziankę. Aby w pełni mogli poczuć klimat Bieszczad, po smacznej obiadokolacji wystąpił dla nich bieszczadzki bard. Zaprezentowane przez niego pieśni z pogranicza polsko-ukraińskiego o miłości, przyrodzie i bohaterstwie przy dźwiękach gitary i akordeonu, szybko poruszyły serca studentów PANS i zachęciły do wspólnego biesiadowania.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Kawecki