https://pansp.pl/wp-content/uploads/2021/12/1-3-1000x800.jpg

Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt „Popularyzacja obiektów turystycznych Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej” (16-17 grudnia)

20 grudnia 2021

Tuż po zakończeniu realizowanej w całości w sposób zdalny konferencji podsumowującej badania w ramach projektu „Świat karpackich rozet – działania na rzecz kulturowej unikalności Karpat” (14-15 grudnia), rozpoczęło się kolejne międzynarodowe posiedzenie. Tym razem Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu była gospodarzem konferencji zatytułowanej „Obiekty dziedzictwa historyczno-kulturowego – aspekt turystyczny”. Była to konferencja podsumowująca projekt „Popularyzacja obiektów turystycznych Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej” (to projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 finansowanego przez Unię Europejską).


Tym razem konferencyjne obrady realizowane były w sposób hybrydowy, tzn. utworzone zostały dwa studia (w Przemyślu i we Lwowie), gdzie spotykali się goście oraz część prelegentów. Studia łączyły się ze sobą za pomocą platformy streamingowej. Głos zabierali również prelegenci i goście spoza studia, którzy łączyli się z obradującymi za pośrednictwem wspomnianej platformy multimedialnej. Wszystko to było możliwe dzięki zaawansowanym narzędziom informatycznym oraz zaangażowaniu do współpracy firmy realizującej transmisje online. Było to duże wydarzenie i wyzwanie organizacyjne i technologiczne, ale ze względu na rangę podejmowanych tematów i osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, zainteresowanych dyskutowaną problematyką (badacze z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych i dydaktycznych, członkowie stowarzyszeń, historycy, przewodnicy turystyczni) – warte podjęcia.


Konferencję otworzył (w imieniu chwilowo niedysponowanego JM Rektora PANS) dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy PANS, członek komitetu sterującego projektem z ramienia PANS, który przywitał gości oraz wystąpił w roli prelegenta podczas III sesji konferencji, gdzie wygłosił referat zatytułowany: „Turystyka jako czynnik rozwoju lokalnego w opiniach mieszkańców i ekspertów społecznych polskiej oraz ukraińskiej części Karpat”.


Jeszcze nie wybrzmiało zdanie z poprzedniej konferencji, podczas której dr Krzysztof Szpara (Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Rzeszowie) konstatował przewrotnie: „na turystyce zna się każdy, bo miał kiedyś plecak na plecach”, dodając, że „to stereotyp, to błędne myślenie, turystyką trzeba się zająć profesjonalnie”, a już rozpoczęły się kolejne obrady, które tytułową problematykę potraktowały bardzo poważnie i – zgodnie z wolą wspomnianego prelegenta – profesjonalnie. W kręgu specjalistów żywo zainteresowanych problematyką konferencji rozpatrzone zostały następujące zagadnienia: zachowanie wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego – od koncepcji do praktyki (sesja I, przewodnicząca: docent Julia Dashchuk z Łuckiego Uniwersytetu Technicznego); rozwój turystyki karpackiej – misja czy biznes? (II sesja, przewodniczący: dr Jarosław Bołżełarski z Lwowskiego Instytutu Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego); znaczenie Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Linii Kolejowej (III sesja, przewodniczący: dr Nazar Kudła z Uniwersytetu Handlowo-Ekonomicznego we Lwowie i Akademii Zamojskiej); jak rozwijać regiony z zachowaniem ich kulturowej unikalności? (IV sesja, przewodniczący: prof. Eugeniusz Sinkiewicz z Czerkaskiego Uniwersytetu Narodowego im. Bohdana Chmielnickiego).


Ta międzynarodowa konferencja zgromadziła przed ekranami ok. 90 uczestników. Szczegółowy program oraz wykaz Rady Naukowej zostały dołączone do niniejszego artykułu. Pokłosiem obrad będzie publikacja pokonferencyjna, która zawrze wygłoszone referaty. Już teraz polecamy to wydawnictwo, które – miejmy nadzieję – przyczyni się do rozwinięcia turystyki karpackiej, bo zwróci uwagę na ten niewykorzystany potencjał Karpat.

Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Kamil Krukiewicz

Do pobrania

Logo PWSW
EnglishPoland