Konferencyjne podsumowanie badań w ramach projektu „Świat karpackich rozet” (14-15 grudnia)
20 grudnia 2021Bardzo intensywny, bo konferencyjny tydzień pod znakiem rozważań o unikalności dziedzictwa kulturowego Karpat rozpoczął się w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu 14 grudnia międzynarodową konferencją pt. „Dziedzictwo kulturowe i historyczne Karpat jako źródło współczesnego rozwoju lokalnego i regionalnego – aspekt społeczny i gospodarczy”.
Konferencja podsumowywała badania w ramach projektu „Świat karpackich rozet – działania na rzecz kulturowej unikalności Karpat”, który realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Liderem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, przemyska uczelnia zaś jednym z jego partnerów.
Konferencja miała charakter wirtualny, a to ze względu na nieustępującą pandemię i konieczność minimalizowania ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale dzięki zaawansowanym narzędziom informatycznym oraz zaangażowaniu do współpracy firmy realizującej transmisje online, udało się przeprowadzić konferencyjne obrady bez uszczerbku na ich jakości. W uczelni powstało konferencyjne studio, w którym główny moderator czuwał nad sprawnym przebiegiem spotkania, oddając głos przewodniczącym poszczególnych sesji, reagując na ewentualne problemy techniczne.
Konferencję otworzył dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy PANS, członek komitetu sterującego projektem z ramienia PANS, który przybliżył ważną misję (jedną z wielu) uczelni, tj. współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym współpracę z polskimi organizacjami na Wschodzie (wspieranie rodaków w kultywowaniu idei polskości, pielęgnowaniu języka polskiego). Niemniej ważnym elementem działalności PANS jest jej zaangażowanie w edukacyjny projekt Collegium Carpathicum, którego celem jest wymiana wykładowców między siecią uniwersytetów znajdujących się na terenie Karpat (projekt funkcjonuje od 1 września 2018 r., PANS jest jedną z sześciu uczelni założycielskich). Prorektor powitał gości w imieniu chwilowo niedysponowanego Pana Rektora, by powrócić w II oraz IV sesji z wykładami na temat współpracy uczelni karpackich w ramach wspomnianego Collegium Carpathicum oraz tożsamości kulturowej mieszkańców Karpat w integrującej się Europie.
W ramach konferencji odbyły się cztery sesje, podczas których zostało wygłoszonych 16 referatów. Każda sesja kończyła się ożywioną dyskusją i wymianą doświadczeń, a nawet obietnicami współpracy. Poruszone tematy to: strategia karpacka w interesie całej Europy (I sesja, przewodniczący: prof. dr hab. Janusz Ropski z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie); działanie na rzecz ochrony i zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego (II sesja, przewodniczący: dr Nazar Kudła z Uniwersytetu Handlowo-Ekonomicznego we Lwowie i Akademii Zamojskiej); dziedzictwo kulturowe i historyczne Karpat jako czynnik rozwoju lokalnego (III sesja, przewodniczący: dr Mateusz Stopa z Uniwersytetu w Stavanger); potencjał turystyczny Karpat (IV sesja, przewodniczący dr hab. Marek Delong, prof. PRz i PANS z Politechniki Rzeszowskiej i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu).
Międzynarodowa konferencja zgromadziła przed ekranami ok. 80 uczestników, w tym z Polski, Ukrainy, Rumunii i Norwegii. Szczegółowy program oraz wykaz Rady Naukowej zostały dołączone do niniejszego artykułu. Pokłosiem obrad będzie publikacja pokonferencyjna, która zgromadzi wszystkie wygłoszone referaty, dlatego zainteresowanym problematyką karpacką już teraz polecamy to wydawnictwo, o którym z pewnością będziemy informować.
Tekst: Ewelina Kasperska