https://pansp.pl/wp-content/uploads/2024/03/IMG_0061-scaled.webp

Seminarium szkoleniowe, czyli dobre praktyki dot. tolerancji

26 marca 2024

25 marca br. studenci PANS w Przemyślu wzięli udział w seminarium szkoleniowym poświęconym mowie nienawiści i tolerancji.

Dyskryminacja, hejt czy nietolerancja to (po)ważne tematy, które warto poruszać regularnie, co podkreślił dr Robert Oliwa – Prorektor ds. studenckich, witając prelegentów – kom. Jacka Orłosia (Wydział Dochodzeniowo-Śledczy) i sierż. szt. Alicję Tysowską-Prejzner (Wydział Prewencji). Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, będącej pomysłodawcą tego profilaktycznego przedsięwzięcia, przedstawili zgromadzonym problem przestępstw z nienawiści z dwóch perspektyw – ofiary i przestępcy, aby uzmysłowić młodzieży co jest czynem karalnym, co grozi za jego popełnienie, ale również gdzie szukać pomocy w przypadku, kiedy jesteśmy pokrzywdzeni. Część teoretyczną uzupełniły przykłady przestępstw z nienawiści, z którymi w swojej pracy zawodowej zetknęli się prelegenci.

Studenci opuścili uczelnianą aulę bogatsi o wiedzę: czym jest mowa nienawiści, na co jest ukierunkowana, gdzie możemy się z nią spotkać, jak na nią reagować i o ważne przesłanie: „Pamiętajcie, że tego nie da się niczym usprawiedliwić. Powielanie nienawistnych treści, udostępnianie/lajkowanie poniżających tekstów, filmów, to akceptacja hejtu. Nie nakręcajmy spirali nienawiści, odróbmy lekcję tolerancji”.

 

Tekst: Justyna Przerwa

Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik

 

 

Logo PWSW
EnglishPoland