https://pansp.pl/wp-content/uploads/2023/05/20230518_054244416_iOS-1000x800.webp

Z młodzieżą o bezpieczeństwie w wirtualnej przestrzeni

18 maja 2023

Cyfrowy świat to nieograniczone możliwości samorozwoju, pozyskiwania wiedzy i dzielenia się nią, rozrywki, nawiązywania kontaktów, co jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Z drugiej jednak strony to obszar pełen zagrożeń, w dodatku, w związku z dynamicznym rozwojem internetu, o coraz bardziej złożonym charakterze.

Edukacja na temat zagrożeń, sposobów przeciwdziałania im, a także łagodzenia ich skutków jest nieoceniona. Komenda Miejska Policji w Przemyślu już po raz drugi w PANS z myślą o uczniach zorganizowała debatę „Cyberzagrożenia wśród młodzieży szkolnej”. Uczelnianą aulę wypełniła nie tylko młodzież przemyskich szkół, I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego, Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych, Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, wraz z opiekunami, ale również przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji związanych z edukacją, pomocą psychologiczno-pedagogiczną, na czele z Wojciechem Bakunem, Markiem Kudłą, Maciejem Kamińskim, nadkom. Rafałem Drysiem, nadkom. Witoldem Bednarczykiem, dr. Andrzejem Kaweckim, Anną Harań, Anetą Pacułą, których przywitała mł. asp. Joanna Golisz – Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

Prelegenci – asp. Krzysztof Skiba (w towarzystwie st. sierż. Macieja Rajzera), Agnieszka Krasoń, Karolina Gołąbek, pod czujnym okiem moderatora – st. sierż. Emilii Bazan, zabrali głos na temat cyberprzestępczości, roli kuratora sądowego w postępowaniu wobec nieletnich, psychologicznych konsekwencji mowy nienawiści i uzależnień behawioralnych wśród młodzieży.

Zgromadzeni mogli poznać poruszone problemy z wielu perspektyw – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu przygotowali specjalną prezentację o cyberprzestępcach, cyberbullyingu i stalkingu oraz inscenizację o uzależnieniach od internetu, natomiast Prezydent Miasta Przemyśla – Wojciech Bakun opowiedział o tym, jak osoba publiczna radzi sobie z hejtem.

Wczorajsze spotkanie to kolejna (i z pewnością nie ostatnia!) „cegiełka” w procesie budowania świadomych zachowań młodzieży w przestrzeni wirtualnej.

Debata została objęta Honorowym Patronatem przez Starostę Powiatu Przemyskiego oraz Prezydenta Miasta Przemyśla.

 

Tekst: Justyna Przerwa

Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik

 

 

Logo PWSW
EnglishPoland