https://pansp.pl/wp-content/uploads/2018/11/IMG_1338.jpg

Wyruszaj w świat z Erasmusem+

21 listopada 2018

Wyruszaj w świat z Erasmusem+

Światowo zrobiło się w auli przemyskiej PANS we wtorek, 20 listopada br. – a to za sprawą Erasmusa. Podczas III edycji Dnia Programu Erasmus+ PANS, z zaproszonymi gośćmi spotkali się uczestnicy wymiany międzynarodowej. Byli to zarówno studenci PANS, którzy wyjeżdżali na wymianę zagraniczną z Polski, jak i studenci  przybyli na naszą uczelnię z Hiszpanii, Mołdawii, Rumunii i Turcji.

W spotkaniu uczestniczyli – rektor PANS dr Paweł Trefler oraz prorektor ds. rozwoju i współpracy dr Sławomir Solecki. Witając przybyłych, Rektor zaznaczył, że bardzo cenił Program Erasmus, w którym sam również miał przyjemność uczestniczyć i dba o to, by Erasmus + mógł się w PANS rozwijać. – Cieszę się, że będziemy mogli poznać doświadczenia naszych studentów, jak i z tego, że mamy tu uczestników Programu Erasmus+  z innych krajów  –  powiedział, a miłym akcentem z jego strony było powitanie grupy hiszpańskiej  w ich rodzimym języku.

O wymianie międzynarodowej w Przemyślu i możliwościach wyjazdu w ramach Programu Erasmus+  mówiła prowadząca spotkanie dr Paulina Szeląg – koordynator Erasmusa w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Politologii PANS.   Erasmus + (kontynuacja Erasmusa  i programów równoległych) powstał w roku 2014 i trwał będzie do roku 2020; ma on do zaoferowania 15 mld euro – z przeznaczeniem  dla ok. 2 mln studentów i 800 tys. wykładowców, bo jest adresowany również do nich. Od roku 1998 do dziś  z  Erasmusa skorzystało blisko 160 tys. polskich studentów, a do naszego kraju przybyło w tym czasie ok. 100 tys. studentów zagranicznych. Dr Szeląg  wskazała wśród korzyści wynikających z wymiany studenckiej, nie tylko pogłębienie wiedzy, lecz również  m. in.: rozwój umiejętności językowych, naukę przedsiębiorczości, umiejętność pokonywania trudności, poznawanie innych kultur i ludzi, co ułatwia późniejsze poruszanie się na rynku pracy i kontakty międzynarodowe.

A oto, co mieli do powiedzenia autorzy prezentacji na temat swoich wyjazdów oraz jak pokazali kraje ojczyste studenci zagraniczni, ilustrując swoje wystąpienia bogatą dokumentacją fotograficzną i filmami.

,,Hiszpańskie klimaty’’ zaprezentowały Samanta Freire Belgrave, Carmen Carnes Marino oraz Helena Ramos Campos, pokazując Hiszpanię od pięknego wybrzeża ze złotymi plażami, poprzez jej kulturę i obyczaje po kulinaria i uliczne zabawy. O zwyczajach, kulturze, studiach i Programie Erasmus na Bliskim Wschodzie, opowiedzieli bardzo ciekawie studenci z Turcji, przekazując zebranym sporą dawkę wiedzy o ich kraju – od położenia i klimatu począwszy,  poprzez historię, krainy geograficzne i piękne pejzaże,  po imponujące zabytki. Mołdawię i Rumunię z ich godnymi poznania, a nie zawsze odkrytymi, atrakcjami przybliżyli Adomnitei Mihai-Adelin oraz Valentin Dabija. Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska opowiedziała o studiach w Macedonii i na Bałkanach oraz o tym, co zobaczyła przy okazji w Bułgarii, Grecji, Wiedniu i Bratysławie; a były to nie tylko piękne widoki, lecz również galerie i muzea. Max Flerchuk, Oleksandr Yurkov i Oleksandr Shulhin zatytułowali swoją prezentację ,,Przeżyłem, zobaczyłem i wróciłem, czyli wspomnienia ex-Erasmusowców z Rumunii’’. Zawarli  w niej szerokie spectrum ciekawych wrażeń i spostrzeżeń; od sterowania robotami ( na zajęciach z mechatroniki na uczelni w Suczawie) –  po piękno Delty Dunaju i inne atrakcje turystyczne oraz ciekawostki  zaobserwowane podczas zorganizowanej  dla „erasmusowców”  wycieczki po Rumunii. ,,Jak poradzić sobie zagranicą’’ doradzały Darya Duda i Kateryna Babii, które to młode damy udały się same do Turcji, narażając wcześniej rodziców na  zakłopotanie graniczące z lekkim przerażeniem, gdy przedstawiły im swoje plany wyjazdowe. O swoich doświadczeniach z Erasmusa + w Słowacji opowiedział Igor Romaniuk.

Z  relacji uczestników programu wynika, że niejednokrotnie wybierali się do miejsc, o których położeniu na mapie mieli mgliste pojęcie – a gdzie, ku swojemu niekiedy zaskoczeniu, odkryli niezwykłą przyrodę, ciekawą kulturę, smaczną kuchnię, wspaniałe zabytki i spotkali przyjaznych ludzi. Wszyscy uczestnicy, choć z osobna, zwrócili uwagę na odmienności kulturowe i inną mentalność poszczególnych narodów, co jednak oceniają pozytywnie. Taka wymiana uczy otwartości, tolerancji, poszanowania odmienności i obycia w świecie.

Konkluzja jest taka: trzeba się odważyć i wyruszyć w świat, korzystając z możliwości, jakie stwarza Program Erasmus+ .

 

Barbara Sykała

 

fot. Damian Kanikuła

Logo PWSW
EnglishPoland