https://pansp.pl/wp-content/uploads/2024/03/IMG_0060-scaled.webp

Sesje popularnonaukowe dla studentów

12 marca 2024

11 marca br. odbyły się dwie sesje popularnonaukowe dla studentów, poświęcone różnym aspektom wirtualnej rzeczywistości. Podczas pierwszego spotkania podważano „rzeczywistość” naszego istnienia, druga sesja skierowana była ku pragmatyce, bo poruszała kwestie bezpieczeństwa w sieci.

Pan Jacek Kubrak, wieloletni b. prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, zabrał słuchaczy w podróż, po przebyciu której – jak zapowiedział – w głowie miało zostać więcej pytań niż odpowiedzi. Temat wystąpienia to: „PRZEKRACZAJĄC KOD RZECZYWISTOŚCI: CO JEŚLI TYLKO ISTNIEJEMY W SYMULACJI INFORMACYJNEJ? O cyfrowych duszach, tożsamości i przepływie informacji”. Od pytań egzystencjalnych począwszy – skąd przybywamy? dokąd zmierzamy? po co istniejemy? kim jesteśmy? – po kluczowe dla spotkania pytanie, o to czy istniejemy tylko w symulacji informacyjnej, p. Kubrak ze swadą, zaangażowaniem, a przede wszystkim opierając się na danych naukowych, sugerował (a może udowadniał?), że rządzi nami informacja. Była to niezwykle cenna lekcja dla studentów, ucząca krytycyzmu, zadawania pytań różnym rodzajom informacji, co w konsekwencji ma przyczynić się do bardziej świadomego uczestnictwa w życiu, życiu społecznym – ale czym jest świadomość?

Pan Lech Kramarz, informatyk, sprowadził uczestników spotkania „na ziemię”, choć nadal w wirtualnej przestrzeni, zajmując studentów kwestią CYBERHIGIENY. Czym ona jest? Jak jej przestrzegać? Jak zabezpieczać swoje dane? Co nam grozi w sieci? „Nonszalancja” w Internecie związana z udostępnianiem różnego rodzaju danych wiąże się z dużym ryzykiem ich utraty, to niebezpieczne zjawisko.

*

Gości zaprosił i zapowiedział dr Robert Oliwa, prorektor ds. studenckich, spotkanie współorganizowała ponadto Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego. W sesjach uczestniczył również dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy.

 

Tekst: Ewelina Kasperska

Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik

 

 

Logo PWSW
EnglishPoland